AnnaE
#0

În Grecia antică (469-399 î.Hr.), Socrate a fost foarte apreciat pentru înţelepciunea lui. Într-o zi, un cunoscut al marelui filosof a alergat spre el agitat şi i-a spus: “Socrate, ştii ce-am auzit despre unul dintre studenţii tăi?”

“Stai o clipă”, a replicat Socrate. “Înainte să-mi spui aş vrea să treci printr-un mic test. Se numeşte Testul celor Trei”.

“Testul celor Trei?”

“Exact”, a continuat Socrate. “Înainte să-mi spui ceva despre studentul meu, hai să stăm puţin şi să testăm ce ai de gând să spui. Primul test este Adevărul. Eşti absolut sigur că ceea ce vrei să-mi spui este adevărat?”

“Nu”, a răspunsul omul, “de fapt de-abia am auzit despre acest lucru”.

“Bine”, a spus Socrate. “Deci nu ştii concret dacă este adevărat sau nu. Acum să încercăm al doilea test, testul Binelui. Este, ceea ce eşti pe cale să-mi spui despre studentul meu, ceva bun?”

“Nu, dimpotrivă…”

“Deci”, a continuat Socrate, “vrei să-mi spui ceva rău despre el, chiar dacă nu eşti absolut sigur că este adevărat?”

Omul ridică din umeri, un pic jenat.

Socrate a continuat. “Ai putea totuşi să-mi spui acel lucru pentru că există un al treilea test – filtrul Utilităţii. Îmi este de vreun folos ceea ce vrei să-mi spui despre studentul meu?”

“Nu, nu chiar”.

“Ei bine”, a concluzionat Socrate, “dacă ceea ce vrei să-mi spui nu este nici adevărat, nici bun şi nici măcar util, de ce să mi-l mai spui?”

Attachments
Gândirea socratica.docx 23.91 Kb . 81 Views
AnnaE
#1

Sa gândim socratic 

Informația e adevarata?

- Nu exista date că ar fi

Ce bine mi-ar făcea  si ce folos as avea de la aceasta informație?

- daca ar fi adevarata as transmite-o mai departe.

Concluzia: Nu mi-e de folos!