AnnaE
#0

NEA / NE-A

 

 

1. Completeazǎ cu nea şi ne-a în spaţiile punctate:

..........dovedit             .............certat                  fulg de ..........             .............Marin

 

.........George              zǎpadǎ sau.........         ........adus                          ...........scris

 

 .........încurajat            ..........vizitat                omǎt sau............             ............. Ion

 

 

 

Ieri pisica ................. stricat

Bradul de Crǎciun!

.............. Ion ni l-a adus

Lângǎ sobǎ ni l-a pus.

De-o crenguţǎ atârna

Un cadou alb, ca de ............

Miaunica s-a repezit

Drept spre brad, când l-a zǎrit.

Când a desfǎcut cutia,

I-a cam dispǎrut furia.

................ arǎtat încurcatǎ

Un şoricel de ciocolatǎ.

 

 

 

Bunica ............. trimis multe cadouri. Darul ei .............. bucurat foarte mult.

Unchiul nostru, .............. Ilie, ................. cumpǎrat multe prǎjituri.

Ne-am aşezat la geam şi am privit fulgii de ...............

Dar surpriza cea mare a Moşului, .............luat prin surprindere.

Ce credeţi cǎ ..........adus?

 

 

2. Completaţi :

                          

               Azi                                                          Ieri

 

Ne plimbǎ

 

Ne strigǎ

 

Ne cumpǎrǎ

 

Ne laudǎ

 

Ne plece

 

Ne sperie

 

Ne învaţǎ

 

Ne mirǎ

 

Ne linişteşte

 

 

3. Alegeţi varianta corectǎ:

 

Iarna şi-a aşezat mantia de ne-a/nea peste umerii pǎmântului. Mama nea/ne-a pregǎtit haine groase, bunica ne-a/nea împletit mǎnuşi din lânǎ moale, tata nea/ne-a coborât sania din pod iar nea/ne-a Ion, unchiul nostru ne-a/nea adus un bob.

 

Ramona, sora mea, este puţin speriatǎ. Troienele de nea/ne-a sunt mai mari decât ea. O luǎm de mânuţǎ şi ajungem pe deal. Urcuşul nea/ne-a obosit, dar zburǎm ca gândul la vale. Cerul a început sǎ cearnǎ steluţe argintii. Ramona prinde în mânǎ un fulg de nea/ne-a.

 

Spre searǎ, obosiţi, plecǎm spre casa.

 

Ce frumos a fost!

 

 

Nea/Ne-a Pertache trebǎluieşte prin curte. Aude lǎtratul agitat al câinelui. Se întoarce şi îl vede pe Lǎbuş alergând prin livadǎ. Ȋl strigǎ, dar acesta nu vine.

 

Ȋntr-un târziu, Lǎbuş se întoarce cǎtre stǎpân lǎtrând şi dând din coadǎ satisfǎcut.

 

- Iar nea/ne-a vizitat şireata? Vǎd cǎ nu nea/ne-a putut pǎcali, zise nea/ne-a Petrache.