AnnaE
#0

Numele si prenumele:________________

Data:________

 

TEST DE EVALUARE

                                                       

                                      Pronumele personal si pronumele personal de politete

 

1. Incercuieşte varianta corectă:

 

La/l-a încurajat să  participe la /l-a  concurs.

L-a/ la strigat să vină la/l-a masă.

George la/l-a invitat pe prietenul său la /l-a petrecere.

La/ l-a fotbal colegul său nu la/l-a certat.

 

2. Se dă textul.Subliniaţi pronumele şi analizati-le în tabelul de mai jos:

Voi nu aţi întârziat. Ei şi cu ele au ajuns la timp. Tu ne-ai întâmpinat. Eu şi Marina am pregătit masa. Pe masă noi am pus flori parfumate.

 

 

pronumele

genul

numărul

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4. Trece la numărul plural următoarele propoziţii:

Eu citesc cărţi cu poveşti - ..................................................... .........

 

Tu i-ai împrumutat o carte - ....................................................... ..... 

 

Mă duc cu el la concert mâine seară - ...............................................

 

M-am întâlnit cu ea la bibliotecă - .....................................................

 

5. Completează propozițiile cu următoarele pronume personale: dumneavoastra, noi, tu, eu, voi,dumnealui, ea. Precizează numărul și genul acestora.

 

.........plec în vacanță la bunici.

 

Atunci când............reciți, ascultăm cu plăcere.

 

Domnilor...........ați vizitat muzeul de istorie ?

 

Mergem și..........cu.........la munte?

 

M-am întâlnit cu......................la bibliotecă.

 

Pe..................am văzut-o la patinoar.

 

 

6. Inlocuieşte pronumele personale cu pronume personale de politeţe:

 

Ei merg cu dânsa la balet - .......................................................

 

Sunt întâmpinat de el acasă -.....................................................

 

Când tu strigi tare, cineva răspunde -..........................................

 

Nu am aşteptat-o pe ea -...................................................... .....