dupa ce oamenii simpli au luptat secole de-a randul ca sa scape de tirania regilor si nobililor, constatam ca de fapt doreau numai sa le ia locul, iar acum le duc dorul....toti ne-am dori sa fim regi, printi ori printese...unele si d-alea din manele, in sfarsit, sa trecem la treaba de visare, cu povestea reginei Catalina, zisa pe englezeste Catherine de Aragon, fiica reginei spaniole Isabel, urcata intr-o dimineata pe o nava si trimisa drept soata unui print englez dar nimerita la fratele lui, celebrul rege carutas Henric al 8-lea...zis si omul cu multe neveste carora le-a taiat capu, pe cele mai multe dobitocu dorea doar sa le framante dar gasperitele l-au tinut in alarma si a trebuit sa le ia de nevasta, mai ales ca isi dorea, ca orice natarau, si un baiat de la ele ...in sfarsit, sa ne intoarcem la Catherine, care are o poveste ceva mai lunga decat o tabardeala prin cotloanele palatelor, dar si dramatica asa cum se cere la carte, pentru ca nu i-a facut un mostenitor regelui, de fapt i-a facut un baiat dar a murit la scurt timp, (iar ca ironie, nu un baiat ci tocmai o fata de-a ei a devenit ulterior regina, cunoscuta in istorie ca Bloody Mary), in sfarsit,....aici ma poticnesc putin, pentru ca, desi se zice ca a avut o soarta trista, ma intreb daca cumva mai trista ca a noastra....eu sococtesc ca nu a fost mai trista ca a noastra, pentru ca era totusi regina, dar si o mica fanatica catolic religioasa, iar asta i-a dat o indreptatire, un anume orgoliu ca sufera pentru un scop...tralala, hai sa vedem ce si cum...insa nu uitati ca e totusi un film...eu stiu ca o sa uitati, pentru ca asta e si scopul filmelor,  sa ne zapaceasca de cap....

are 8 episoade,  vor urma si celelalte, tot pe pagina asta
episodul 1 subtitrat romana  
episodul 2 subtitrat romana
copiati linkul si dati-i paste sus in browser daca nu o ia direct, sau dati o data in tasta enter

adaugat episodul 2