Proiect de lecție
DATA:
CLASA: a III a A
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT:
PROFESOR ÎNVĂȚĂMÂNT PRIMAR:
ARIA CURRICULARĂ: Tehnologii
DISCIPLINA: Arte vizuale şi abilităţi practice
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: "Ție îți pasă?"
TEMA PLASTICĂ: Educația rutieră
SUBIECTUL: „Viața o prioritate”
TIPUL DE LECȚIE: formare de competenţe
COMPETENŢE GENERALE:
1. Explorarea de mesaje exprimate în limbaj vizual într-o diversitate de contexte
2. Realizarea de creaţii funcţionale şi/sau estetice folosind materiale şi tehnici adecvate
COMPETENŢE SPECIFICE:
1.1. Recunoașterea unor mesaje comunicate prin imagini în contexte familiare
- participarea la discuții despre comunicarea prin imagine în pictură, desen/grafică
- identificarea rolului mesajelor vizuale prin studierea de albume de artă
1.2. Diferențierea caracteristicilor expresive ale elementelor de limbaj plastic în compoziții și în mediul înconjurător
- participarea la exerciții-joc de observare a elementelor de limbaj plastic din natură și din compoziții plastice
- participarea la exerciții-joc de observare a culorilor și a griurilor colorate și neutre în spațiul înconjurător și în compoziții plastice
- exerciții de identificare a unor elemente de expresie de limbaj plastic în forme plastice plane realizate prin: fuzionare, curgere liberă, stropire forțată
2.1. Utilizarea în contexte variate a materialelor în funcție de proprietăți ale acestora și de tehnici de lucru adecvate
- selectarea de diverse materiale (culori de apă, tușuri, creioane, pensule, etc.), în vederea utilizării acestora
TIPUL STRATEGIEI DIDACTICE: după logica învăţării (inductiv-deductivă, euristică)
TIPUL DE ÎNVĂŢARE: - inteligibilă
- operaţională
TIPUL DE INTERACŢIUNE: - dialogată
- expozitivă
- dirijată
- bazată pe activitatea elevilor
- frontală
- pe grupe
- individuală
FORME DE ORGANIZARE: - frontal, pe grupe, individual
INTERVENŢIA PROFESORULUI: permanentă
METODE: - de comunicare orală: -expozitive: explicaţia
- interogativ-participative: conversaţia, problematizarea
- de explorare a realităţii: observarea dirijată
- bazate pe acţiune: exerciţiul, activitatea independentă
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: materialele şi instrumentele de lucru: acuarele, pensule, pahare cu apă, prosopele, bloc de desen, carton A4, creion, cărbune pentru desen, pastel, cretă, planşe model, manual
Bibliografie:
M.E.N. - Programa şcolară pentru disciplina “Arte vizuale şi abilităţi practice” - clasele a III-a-a IV-a, Bucureşti, 2014 , Anexa nr. 2 la ordinul ministrului educației naționale nr. 5003 / 02.12.2014
Manualul: „ Arte vizuale şi abilităţi practice - manual pentru clasa a III-a”,
Cristina Rizea, Daniela Stoicescu, Ioana Stoicescu, aprobat prin OMEN nr. 5003/02.12.2014
Ghid metodic - Educaţia plastică în ciclul primar, Ed. Polirom, Iaşi, 1997
SCENARIUL DIDACTIC
Nr crt |
Momentele lecţiei |
Conţinutul ştiinţific/ Activităţi de învăţare |
Timp alocat |
Strategii didactice |
Evaluare instrumente/ indicatori |
||
Resurse procedurale |
Resurse materiale |
Resurse organizatorice |
|||||
1. |
Moment organizatoric |
-Aşezarea materialelor şi a instrumentelor pe bănci -Pregătirea lucrărilor realizate în ora precedentă |
2’
|
-instructajul verbal
-observarea dirijată -conversaţia
|
acuarele pensule pahare cu apă prosopele bloc de desen carton A4 creion cărbune pentru desen pastel cretă |
activitate individuală |
-evaluare formativă
|
2. |
Reactualizarea cunoştinţelor (vocabularul plastic) |
-Conversaţie pe baza lucrărilor din ora anterioară, cu scopul de a reactualiza cunoştinţele despre punctul ca element de limbaj plastic şi despre instrumentele folosite pentru redarea punctelor: creionul cu mină de grafit sau cărbunele de desen |
5’
|
exerciţiul conversaţia
|
macheta din ora precedentă – „Educația rutieră”
|
activitate frontală
|
- examinarea orală: recunoaşterea punctului de dimensiuni diferite care pot reda distanţa şi mărimea obiectelor
-aprecieri frontale -evaluare orală formativă |
3. |
Dirijarea formării competenţelor |
3.1. Captarea atenţiei -Identificarea liniei ca element de limbaj plastic pe imagini - suport 3.2. Anunţarea temei şi a subiectului -Sunt prezentate tema: „Educația rutieră” şi subiectul: „Viața noastră o prioritate” 3.3. Discuţie pregătitoare -Se explică elevilor ce trebuie să urmărească în realizarea lucrărilor individuale, tehnicile folosite: desenul şi pictura cu acuarele. -Se prezintă suportul de lucru ( planşa – „Educația rutieră”). -Elevii îşi aleg culorile cu care vor lucra. 3.4. Demonstrarea tehnicii de lucru -Exerciţii de obţinere a perspectivei – reprezentarea tridimensională (înălţime, lăţime, adâncime) prin colorare a obiectelor din lumea reală, pe o planșă |
2’
1’
3’
6’
|
conversaţia
explicaţia
explicaţia
demonstraţia |
imagine ce prezintă subiectul şi tema plastică a lecţiei
suport de lucru (hârtie) pensule acuarele creion
|
activitate frontală
activitate individuală |
- proba practică: identificarea liniilor folosite pentru realizarea imaginii
- proba practică: obţinerea culorilor potrivite
-aprecieri frontale -evaluare orală formativă
|
4. |
Etapa de creaţie |
-Se realizează planşa cerută respectând etapele de lucru: 1. Alegerea culorilor 2.Găsirea centrului de interes 3.Desenarea tuturor elementelor peisajului (copacii, drumul) semnele de circulație .-Se oferă indicaţii suplimentare. -Se ajută elevii care întâmpină dificultăţi. |
25’
|
exerciţiul explicaţia
observarea dirijată |
suport de lucru (planşă) acuarele pensule creion |
activitate individuală |
- proba practică: realizarea lucrării cerute, respectând tehnica de lucru, tema şi subiectul -aprecieri frontale -evaluare orală formativă
|
5. |
Evaluarea activităţii |
-Se solicită elevilor să facă o autoevaluare obiectivă. -Se apreciază activitatea elevilor. Se notează calificativele în catalogul zilnic. |
4’
|
explicaţia
conversaţia |
lucrările realizate |
activitate frontală şi individuală |
- autoevaluarea: analizarea propriei lucrări, justificând perspectiva realizată -aprecierea individuală |
6. |
Aprecieri
|
-Se fac aprecieri generale cu privire la participarea elevilor la lecţie. |
2’
|
conversaţia |
lucrările realizate |
activitate frontală
|
-aprecieri frontale -Portofoliu: „Desenează cu un creion conturul unei pisici. Adaugă o mulţime de linii scurte, mai dese, pentru a sugera blana” |
MOTTO: „Eu sunt copilul. Tu ţii în mâinile tale destinul meu. Tu determini, în cea mai mare măsură, dacă voi reuşi sau voi eşua în viaţă ! Dă-mi, te rog, acele lucruri care să mă îndrepte spre fericire! Educă-mă, te rog, ca să pot fi o binecuvântare pentru lume ! " (din Child's Appels, Mamie Gepe Cole)
|