AnnaE
#0

 

                                                   

Proiect de lecție

 

 

                                                                                                                                       

 

DATA:

 

CLASA: a III a A

 

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT:

 

PROFESOR ÎNVĂȚĂMÂNT PRIMAR:

 

ARIA CURRICULARĂ: Tehnologii

 

DISCIPLINA: Arte vizuale şi abilităţi practice

 

UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: "Ție îți pasă?"

 

TEMA PLASTICĂ: Educația rutieră

 

SUBIECTUL: „Viața o prioritate”

 

TIPUL DE LECȚIE: formare de competenţe

 

 

COMPETENŢE GENERALE:

1. Explorarea de mesaje exprimate în limbaj vizual într-o diversitate de contexte

2. Realizarea de creaţii funcţionale şi/sau estetice folosind materiale şi tehnici adecvate

 

 

COMPETENŢE SPECIFICE:

1.1. Recunoașterea unor mesaje comunicate prin imagini în contexte familiare

-           participarea la discuții despre comunicarea prin imagine în pictură, desen/grafică

-     identificarea rolului mesajelor vizuale prin studierea de albume de artă

1.2. Diferențierea caracteristicilor expresive ale elementelor de limbaj plastic în compoziții și în mediul înconjurător

-     participarea la exerciții-joc de observare a elementelor de limbaj plastic din natură și din compoziții plastice

-           participarea la exerciții-joc de observare a culorilor și a griurilor colorate și neutre în spațiul înconjurător și în compoziții plastice

-  exerciții de identificare a unor elemente de expresie de limbaj plastic în forme plastice plane realizate prin: fuzionare, curgere liberă, stropire forțată

 

2.1. Utilizarea în contexte variate a materialelor în funcție de proprietăți ale acestora și de tehnici de lucru adecvate

-     selectarea de diverse materiale (culori de apă, tușuri, creioane, pensule, etc.), în vederea utilizării acestora

 

 

 

TIPUL STRATEGIEI DIDACTICE: după logica învăţării (inductiv-deductivă, euristică)

 

TIPUL DE ÎNVĂŢARE:     - inteligibilă

                                             - operaţională

 

TIPUL DE INTERACŢIUNE:  - dialogată      

                                                   - expozitivă

                                                   - dirijată         

                                                   - bazată pe activitatea elevilor

                                                   - frontală

                                                   - pe grupe

                                                   - individuală

 

FORME DE ORGANIZARE: - frontal, pe grupe, individual

 

INTERVENŢIA PROFESORULUI:  permanentă

 

METODE: - de comunicare orală: -expozitive: explicaţia

                   - interogativ-participative: conversaţia, problematizarea

                   - de explorare a realităţii: observarea dirijată

                   - bazate pe acţiune: exerciţiul, activitatea independentă

 

 

 

 

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:  materialele şi instrumentele de lucru: acuarele, pensule, pahare cu apă, prosopele, bloc de desen, carton A4, creion, cărbune pentru desen, pastel, cretă, planşe model, manual

 

 

Bibliografie:

M.E.N. - Programa şcolară pentru disciplina “Arte vizuale şi abilităţi practice” -  clasele a III-a-a IV-a, Bucureşti, 2014 , Anexa nr. 2 la ordinul ministrului educației naționale nr. 5003 / 02.12.2014

Manualul: „ Arte vizuale şi abilităţi practice - manual pentru clasa a III-a”,

Cristina Rizea, Daniela Stoicescu, Ioana Stoicescu, aprobat prin OMEN nr. 5003/02.12.2014

Ghid metodic - Educaţia plastică în ciclul primar, Ed. Polirom, Iaşi, 1997

 

 

 

SCENARIUL DIDACTIC

 

Nr

crt

Momentele

lecţiei

Conţinutul ştiinţific/

Activităţi de învăţare

Timp

alocat

Strategii  didactice

Evaluare

instrumente/

indicatori

Resurse

procedurale

Resurse

materiale

Resurse

organizatorice

1.

Moment organizatoric

-Aşezarea materialelor şi a instrumentelor pe bănci

-Pregătirea lucrărilor realizate în ora precedentă

2’

 

-instructajul verbal

 

-observarea dirijată

-conversaţia

 

acuarele

pensule

pahare cu apă

prosopele

bloc de desen

carton A4

creion

cărbune pentru desen

pastel

cretă

activitate

individuală

-evaluare formativă

 

2.

Reactualizarea cunoştinţelor

(vocabularul plastic)

-Conversaţie pe baza lucrărilor din ora anterioară, cu scopul de a reactualiza cunoştinţele despre punctul ca element de limbaj plastic şi despre instrumentele folosite pentru redarea punctelor: creionul cu mină de grafit sau cărbunele de desen

 

 

5’

 

exerciţiul

conversaţia

 

 

 

 

macheta din ora precedentă – „Educația rutieră”

 

 

 

 

activitate

frontală

 

 

 

 

 

- examinarea orală:

recunoaşterea punctului de dimensiuni diferite care pot reda distanţa şi mărimea obiectelor

 

-aprecieri frontale

-evaluare orală formativă

3.

Dirijarea formării competenţelor

3.1. Captarea atenţiei

-Identificarea liniei ca element de limbaj plastic pe imagini - suport

3.2. Anunţarea temei şi a subiectului

-Sunt prezentate tema: „Educația rutieră”  şi subiectul: „Viața noastră o prioritate”

3.3. Discuţie pregătitoare

-Se explică  elevilor ce trebuie să urmărească în  realizarea lucrărilor individuale, tehnicile folosite:  desenul şi pictura cu acuarele.

-Se prezintă  suportul de lucru

( planşa – „Educația rutieră”).

-Elevii îşi aleg culorile cu care vor lucra.

3.4. Demonstrarea tehnicii de lucru

-Exerciţii de obţinere a perspectivei – reprezentarea tridimensională (înălţime, lăţime, adâncime) prin colorare a obiectelor din lumea reală, pe o planșă

 

 

2’

 

 

1’

 

 

 

 

 

3’

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6’

 

 

conversaţia

 

 

explicaţia

 

 

 

 

 

 

explicaţia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

demonstraţia

imagine ce prezintă subiectul şi tema plastică a lecţiei

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

suport de lucru

(hârtie)

pensule

acuarele

creion

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

activitate

 frontală

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

activitate

individuală

- proba practică:

identificarea liniilor folosite pentru realizarea imaginii

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- proba practică: obţinerea culorilor potrivite

 

-aprecieri frontale

-evaluare orală formativă

 

 

 

 

4.

Etapa de creaţie

-Se realizează planşa cerută respectând etapele de lucru:

1. Alegerea culorilor

2.Găsirea centrului de interes

3.Desenarea tuturor elementelor peisajului (copacii, drumul) semnele de circulație

 .-Se oferă indicaţii suplimentare.

-Se ajută elevii care întâmpină dificultăţi.

 

 

25’

 

exerciţiul

explicaţia

 

observarea dirijată

suport de lucru

(planşă)

acuarele

pensule

creion

 

 

activitate

individuală

- proba practică: realizarea lucrării cerute, respectând tehnica de lucru, tema şi subiectul

-aprecieri frontale

-evaluare orală formativă

 

5.

Evaluarea activităţii

-Se solicită elevilor să facă o autoevaluare obiectivă.

-Se apreciază activitatea elevilor.

Se notează calificativele în catalogul zilnic.

 

 

4’

 

explicaţia

 

 

conversaţia

 

lucrările realizate

 

activitate

frontală şi

individuală

- autoevaluarea:

analizarea propriei lucrări, justificând perspectiva realizată

-aprecierea individuală

6.

Aprecieri

 

-Se fac aprecieri generale cu privire la participarea elevilor la lecţie.

 

2’

 

 

conversaţia

lucrările realizate

activitate

frontală

 

-aprecieri frontale

-Portofoliu: „Desenează cu un creion conturul unei pisici. Adaugă o mulţime de linii scurte, mai dese, pentru a sugera blana”

 

 

 

 

 

           MOTTO:

                                      „Eu sunt copilul.

                        Tu  ţii în mâinile tale destinul meu.

  Tu determini, în cea mai mare măsură, dacă  voi reuşi sau  voi eşua în viaţă ! Dă-mi, te rog, acele lucruri care să mă îndrepte spre fericire!

                  Educă-mă, te rog, ca să pot fi o binecuvântare pentru lume ! "

               (din Child's Appels, Mamie Gepe Cole)

 

           

 

 

 

Attachments