PROIECT DE LECȚIE
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT:
DATA: 17.V.2019
PROFESOR ÎNVĂȚĂMÂNT PRIMAR:
CLASA: a III-a A
ARIA CURRICULARĂ: Limba și literatura română
DISCIPLINA: Limba și literatura română
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Simfonia florilor
TEMA LECȚIEI: “Heidi, fetița munților” de Johanna Spyri
TIPUL LECȚIEI: Predare-Învățare
DOMENII INTEGRATE: Științe ale naturii
SCOPUL: - 1.2. Identificarea unor informații variate dintr-un text audiat;
3.2. Identificarea mesajului unui text în care se relatează întâmplări, fenomene din universul cunoscut;
2.1. Formularea unor enunțuri proprii în situații concrete de comunicare;
Științe ale naturii
3.2. Manifestarea grijii pentru comportarea corectă în relație cu mediul natural și social;
COMPETENȚE SPECIFICE:
O1- Să citească textul ”Heidi, fetița munților”, în lanț/ individual pe fragmente, respectând intonația și semnele de punctuație;obiectivul swe consideră realizat daca elevii citesc in maximum 10 minute texul in lant.
O2- Să identifice mesajul textului citit, răspunzând la întrebările din manual; obiectivul se consideră realizat daca elevii identifică mesajul textului citit.
O3- Să alcătuiască enunțuri cu sensuri diferite a unor cuvinte din text; obiectivul se consideră realizat dacă elevii alcătuiesc 5 enunțuri.
O4- Să identifice și să adauge însușiri potrivite unor cuvinte indicate din text; obiectivul se consideră realizat dacă elevii găsesc adjectivele potrivite unor cuvinte indicate din text.
O5- Să descrie, prin enunțuri proprii, caracteristicile mediului de munte. Obiectivul se consideră realizat dacă elevii reușesc sa alcătuiască enunțuri referitoare la caracteristicile muntelui.
STRATEGII DIDACTICE:
- Mod de abordare a învățării: tehnici de lucru intuitive;
- Resurse procedurale: conversația, explicația, jocul didactic, problematizarea, munca în echipă;
- Mijloace de învățământ: fișe de lucru pălăriile gânditoare, fișe de evaluare, exercitii gramaticale;
- Forma de organizare: frontală, individuală;
- Locul de desfășurare: sala de clasă;
- Temporale: 45 minute;
- Umane: 27 elevi
EVALUAREA: formativă
Material bibliografic: -„Manual de limba şi literatura română clasa a III -a, Ministerul Educației naționale și cercetării științifice, autori: Adina Grigore, Cristina Ipate-Toma,Nicoleta-Sonia Ionică,Georgeta-Mihaela Crivac.
- Programa şcolară pentru disciplina Limba și literatura română clasa a III-a, Ministerul Educației Naționale 2014
- ISMB, Definitivatul, debut în educația și formarea cadrelor didactice, București, 2017
DESFĂȘURAREA LECȚIEI
Secventele instruirii si dozarea |
OB. |
Continutul informational al lectiei |
Resurse |
Evaluare |
|||||
Activitatea profesorului |
Activitatea elevilor |
Procedurale |
Materiale |
Organizatorice |
|||||
1.Moment organizatoric 1min |
|
Se asigură condiţiile necesare desfăşurării orei de Limba și literatura română Aerisirea clasei. Pregătirea materialului didactic. |
Elevii pregătesc materialul didactic pentru ora de LLR |
||||||
2. Captarea atenției |
|
Adresez elevilor următoarele întrebări: -În ce anotimp suntem? - Câte săptămâni lipsesc până la venirea vacanței de vară?
|
|
|
|
|
|
||
3. Anunţarea temei şi a obiectivelor
|
|
Cer elevilor să deschidă manualele la pagina 50-51 Anunț elevii că astăzi vom vorbi despre textul ”Heidi, fetița munților„. Îi întreb dacă au văzut desenele animate și dacă le place. Voi scrie data și titlul lecției la tablă |
Elevii deschid manualul la paginile indicate și răspund la întrebările adresate de mine
Elevii scriu data și titlul lecției pe caiete |
Conversația |
Manualul
Caiet |
Frontal |
Observarea sistematică |
||
4. Comunicarea noilor cunoştinţe
|
|
Le citesc textul din manual apoi trecem la citirea in lanț |
Copiii citesc textul cu intonație, respectând |
Conversația |
Manual |
Individual |
Se observă corectitudinea citirii textului |
||
|
O1
O2
O3
O4
O5
|
Se răspunde apoi la întrebările din manual:
Trec printre elevi să verific corectitudinea răspunsurilor.
Îndemn elevii să treacă la exercițiul următor din manual. Elevii au de căutat în text fragmentele marcate cu informații despre pini La exercițiul nr. 3 din manual elevii vor descoperi si vor raspunde la întrebarile palariilor gânditoare
|
semnele de punctuație. Elevii subliniază pe manual cuvintele noi apoi scriu pe caiete semnificația lor
Un elev citește cu voce tare întrebările apoi răspund pe caiete.
Prin sondaj, câțiva elevi citesc unele din răspunsurile date.
Elevii indică oral enunțurile care conțin cuvintele cerute apoi le transcriu pe caiete într-un interval de timp indicat de mine.
Elevii vor grupa cuvintele cu sens asemănător
Elevii formulează cât un enunț pe caiet, apoi va citi cu voce tare propria propoziție.
Elevii răspund intrebarilor din fisele palariilor ganditoare |
Exercițiul
Conversația
Conversația
Conversația
Exercițiul
Exercițiul
Explicația
Exercițiul
Conversația
Explicația |
Caiet
Caiet
Manual
caiet |
Frontal
Individual
Individual
Individual
Frontal
Individual |
Observarea sistematică
Observarea sistematică
Se apreciază răspunsurile elevilor |
||
5. Obținerea performanței |
O2
|
Le propun copiilor să facem un rezumat al textului de astăzi. Citind răspunsurile după fișe.
|
Elevii răspund oral la întrebări sub formă de poveste. |
Conversația
Povestirea
Exercițiul |
Manual |
Individual |
Observarea sistematică |
||
6. Încheierea activităţii
|
|
Se fac aprecieri asupra modului de desfăşurare a activităţii şi a comportamentului elevilor.
|
Elevii primesc aprecierile |
Conversația |
|
Frontal |
Aprecieri verbale
|
||