Viewing Single Post
AnnaE
#1

Consolidare. Aplicare si exersare.

1. Din 3 l de suc de fructe, părinții și bunica au consumat 1 l, iar copilul 1/2 l. CAre este cantitatea de suc râmasă?

    a) 1000 ml               b) 1500 ml                   c) 750 ml                        d) 1750 ml

2. Sidonia calculează cantitatea de apă care s epierde de la un robinet defect. Dacă într-o oră fata umple 2 sticle de 500 ml, află, în litri pierderea înregistrată într-o săptămână.

   a) 168;                     b) 24;                           c) 7;                                 d) nu se poate determina.

3. - Mașina mea consumă 6 l de motorină la 100 km! zice Răzvan.

    - A mea, 15 l la 200 km! afirmă Crinu.

Cât costă cele două mașini într-o excursie de 400 km?

4. Bunica a preparat ieri 7 l de suc de roșii, iar azi triplu. Sucurl e conservat în borcane de către 1/2 l. Câte borcane sunt necesare?

    a) 84;                      b) 56;                         c) 112;                              d) 14.

5. Un pahar de lapte primit de noi, copiii, la școlaă are capacitatea de 200 ml. Ce cantitate, în litri, reprezintă laptele pentru cei 25 de elevi ai clasei mele?

    O altă clasă, de 30 de elevi, va primi.................... l de lapte.

6. Laptele adus la un labrorador de cofetărie s-a folosit astfel:

    ► 4 l pentru creme de prăjituri;

    ► de 3 ori mai mult pentru frișcă;

    ► un sfert din toată cantitaea pentru cozonaco.

Ce cantitate a mai rămas, dacă tot laptele era de 40 de litri?

7. tata primește vin de la bunicul nostru astfel: 3 damigene de câte 10 litri, 7 sticle de 1 litru si 18 litri în bidoane de 2 l.

    a) ce cantitate de vin i -s aoferit tatălui meu?

    b) Câte bidoane de 2 l sunt?