AnnaE
#0

  Numele si prenumele…………………..                                          Data…………………                                     

                                                                    Fișă de lucru          

                                                             Cuvinte cu sens opus

  1. Subliniaţi în textele următoare cuvintele cu înţeles opus :
  1. ,,Vreme trece, vreme vine,

Toate-s vechi şi nouă toate,

Ce e rău şi ce e bine,

Tu te-ntreabă şi socoate.’’

                                                                        ( M. Eminescu )

  1.          ,,Acum cred că mă cunoşti şi de urât şi de frumos, şi de bătrân şi de tânăr, şi de slab şi de puternic, de aceea mă fac iar cum m-ai văzut în herghelie.’’

                     ( I. Creangă )

 

  1.      ,, Lumea asta e pe dos, toate merg cu capu-n jos ; puţini suie, mulţi coboară , unul macină la moară .’’

                           ( I. Creangă )

 

  1. Da-ţi alte trei exemple de asemenea perechi de cuvinte .

 

 

 

 

  1. Inlocuiţi cuvintele subliniate cu altele care au înţeles opus acestora:

        ,, La apusul soarelui, cerul se înroşea de parcă luase foc. Simţeam o mare bucurie în suflet, căci această imagine îmi trezea multe amintiri. ’’

______________________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________

         ,,In fiecare dimineaţă, Matei e foarte curat. Are părul periat, faţa şi mâinile spălate. Dar seara ?Ei bine, seara este de obicei murdar. E ciufulit nevoie mare…”

________________________________________________________________________________________________________________________________

  1. Formează cuvinte cu sens opus adăugând înaintea cuvintelor date una dintre silabele : ne-,în-,a-,des-,dez-:

……………………………………………………………………………………………….

……………………………………………………………………………………………….

……………………………………………………………………………………………….

 

                   

Attachments
cuvinte cu sens opus.docx 15.76 Kb . 97 Views