AnnaE
#0

                                                                   Ortografia şi punctuaţia

 

 1.Citeşte cu atenţie textul.Notează în caseta numele personajului care rosteşte fiecare replică a dialogului:

                          ,, Lizuca începe a vorbi încet:

                           _   Patrocle,eu cred că nu trebuie să ne temem de Muma pădurii.Aici îs locuri curate...Sfânta Miercuri stă aproape.Stii de ce mă tem eu?    

                          - De ce te temi   ?   

                           - De bursuc.Am auzit că bursucu-i foarte rău.

                          -N-are decât să vie,mormăi cu dispreţ Patrocle; am eu ac de cojocul lui.”   

                                     (M.Sadoveanu-Dumbrava minunată)

    2. Explică folosirea următoarelor semne de punctuaţie:prima virgulă,două puncte,linia de dialog.  

....................................................... ....................................................... ....................................................... ....................................................... ....................................................... ....................................................... ....................................................... ....................................................... ....................................................... ....................................................... ..........................3.Scriu cuvinte cu sens opus:

a începe   ...........................                                    aproape.....................................................       

vorbeşte.......................................                            curate................................................. ....

aici.............................................                             încet.................................................. .......

4.Completează enunţurile scriind formele coresponzătoare:

Lizuca............spus căţelului că se teme de bursuc.(ia /i-a)

Patrocle............... arătat netemător.(sa/ s-a)

 Lizuca şi Patrocle nu ................temut.(sau /s-au)

5.Formulează  şi scrie ideea principală corespunzătoare fragmentului de mai sus.

....................................................... ....................................................... ....................................................... ....................................................... ....................................................... ....................................................... ....................................................... ...............

Attachments
0_ortografia_si_punctuatia (1).doc 344.5 Kb . 118 Views