Viewing Single Post
AnnaE
#0

Proiect didactic

 

                                                                                              

Data: 31.05.2022

Clasa: a IV – a

Propunător:  

Aria curriculară: Om și societate

Disciplina: Geografie

Unitatea de învăţare: România în Europa și în lume

Subiectul:  Terra – planeta noastră. Continente și oceane

Tipul lecţiei: predare – învăţare – evaluare

Forma de realizare꞉ predare

Scopul lecției:

  • Formarea priceperii de a observa, identifica şi descrie caracteristicile geografice ale continentelor si oceanelor din diferite surse de informare.

Competențe specifice:

  • 1.3.Utilizarea termenilor geografici simpli în contexte cunoscute.
  • 3.3. Raportarea corectă a poziției unor elemente pe reprezentări cartografice.
  • 4.3.Dezvoltarea intereseului pentru cunoașterea și înțelegerea diversității naturale și umane.

 

 

Obiective operaționale:

 

Pe parcursul și la finalul lecției, elevii vor fi capabili :

 

O1 – să utilizeze corect termenii geografici simpli, precum: continente și oceane; obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev va numi cel puțin un termen nou-învățat;

O2 – să reprezinte corect pe hărțile oarbe ale planetei Terra continentele și oceanele; obiectivul se consideră atins dacă fiecare elev va realiza corespondența a cel puțin două poziții corecte a unor continente numite de învățător;

O3să argumenteze corespunzător condițiile care favorizează viața pe Pământ.

                

Strategii didactice:

  • Metode şi procedee: descrierea, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, învăţarea prin descoperire;
  • Resurse materiale: planșe cu Globul pământesc,  ilustraţii,  film didactic, fișe, manual; caiete.
  • Forme de organizare: individual, frontal, pe grupe
  • Forme si tehnici de evaluare: observarea sistematică, aprecieri verbale;
  • Resurse temporale: 50 minute
  • Resurse umane:  elevi

 

Bibliografie:

  • Programa şcolară pentru disciplina  Geografie, clasa a IV-a, Bucureşti, 2014
  • Mariana Marinescu, ,,Metodica predării geografiei în învățământul primar”, editura Paralela 45, Pitești, 2016

Marius Cristian Neacșu, Veronica Reh, editura CD-Press, 2014

 

 

Etapele

lecţiei

Ob.

vizate

Desfășurarea activității

Metode şi procedee

Material didactic

Forme de

organizare

Evaluare

Activitatea propunătoarei

 

 

 

 

 

1.

2.

3.

 

6.

7.

8.

 

Captarea atenţiei

 

 

  O

  • Propun elevilor un brainstorming pe tema "Terra"

 

Brainstorming

 

 

Frontal

 

 

Anunţarea  subiectului

şi a

obiectivelor

 

 

 Anunţ titlul lecţiei noi şi obiectivele operaţionale, într-un limbaj accesibil elevilor.

 

 

 

Frontal

 

 

Actualizarea cunostintelor anterioare

 

Răspuns: Planeta Pământ este a treia planetă de la Soare

3.Cum se numește planeta noastră?

Răspuns: Planeta noastra se numește Terra

4.Ce formă are planeta noastră?

Răspuns:Planeta noastra are formă de sferă

5.Cum i se mai spune planetei Pământ?

Răspuns: Planetei Pământ i se mai spune planeta albastră.

 

Conversația

Harta

 

planetei

 

Pământ

Frontal

Apreciere verbală

 

Prezentarea optima a continutului

 

 

 

 

 

 

 

O1

 

 

O

 

O

 

 

 

 

Anunț titlul lecției de azi si elevii notează în caiete data si titlul lecției de azi Terra planeta noastră: Continente si oceane.

 

Pe parcursul acestei lecții vom învăța lucruri noi despre continentele si oceanele planetei.

 

Propun elevilor să deschidă manualul la pagina 114, invitându-i să descoperim împreună, intinderile de uscat și de apă de pe planeta noastră.

Conversatia euristica

 

 

 

 

Explicatia

 

 

 

 

 

Manual digital CD Press

 

Calculator

 

Videopro- iector

 

Frontal

 

Individual

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Observare sistema-tică

 

 

 

Evaluare

orală

 

 

 

 

 

 

Dirijarea învăţării

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-Continentele sunt mari întinderi de uscat și acestea sunt:

 

  • America de Nord
  • America de Sud
  • Africa
  • Asia
  • Europa
  • Antarctica
  • Australia

 

-Oceanele sunt întinderi mari de ape,acestea sunt în număr de 4 după cum urmează:

  • Oceanul Pacific
  • Oceanul Atlantic
  • Oceanul Arctic
  • Oceanul Indian

 

Concomitent cu învățarea prin descoperire, se realizeaza si schema lectiei pe caiete.

 

Punctez informațiile-ancoră din materialul prezentat și le notăm pe caiete:

-continentele sunt mari întinderi de uscat;

-oceanele sunt întinderi de ape

-numărul și denumirea continentelor

- numărul si denumirea oceanelor

 

Observarea dirijată

 

 

 

 

 

 

Glob pământesc

 

 

Harta

Fişă de lucru

 

 

 

 

 

 

Frontal

 

Individual

 

 

 

 

Observare sistematică

 

 

Obţinerea performanţei

 

 

 

 

 

 

 

 

 

exerciţiul

 

 

 

 

Fişe de lucru

 

 

 

 

Pe grupe

 

 

 

 

Analiza produselor activității

 

 

Feedback

 

       Analizez modul de rezolvare a fișelor de lucru, venind cu explicații suplimentare acolo unde este cazul.

conversația

explicația

 

Fise de lucru

Pe grupe

Apreciere reciprocă

 

Evaluarea activitatii

 

Se fac aprecieri generale si individuale pe tot parcursul activitatii, elevii fiind motivati si stimulati verbal.

exercițiul

Fișe le lucru

 

 

Pe grupe

Autoevaluare

 

Retentia

 

 

 

 

 

       Se va viziona un filmuleț despre formarea continentelor intr-o formă de desen animat, pentru consolidarea cunoștințelor într-o manieră apropiată vârstei lor      

 

  

Conversația

euristică

Explicația

Video-proiectorul

Frontal

  

Apreciere verbală

 

Transferul cunostintelor

 

 

      Se vor adresa întrebări din lecţia prezentată pentru a urmări consolidarea cunoştinţelor proaspăt dobândite

Conversația

 

Frontal

 

 

                       

 

 

 

 

 

 

 

 

Attachments
proiect geografie finalizat.docx 35.28 Kb . 129 Views