Recent Posts
AnnaE
Vecina   Mă cerţi mereu, dar nu sunt eu de v...

By

AnnaE
Pastel   Din asfintit, de peste munte, ...

By

Posts
AnnaE
.Post in Manon şi des Grieux
Manon şi des Grieux   Ea-şi pune voalul cu mişcări discrete. El stă cuprins de-o presimţire gravă. Cerşindu-i mut o clipă de zăbavă. Sărută braţul zâmbitoarei fete.   – Sunt trist, Manon: mi-e inima bolnavă… Atât şopti, cu faţa la perete, Căci se temea acum să nu-l îmbete Ameţitoarea ochilor otravă.   Şi ea s-a dus… În clipa asta mare I-a aruncat din prag o sărutare Şi n-a-nţeles durerea-i fără nume…   O, tu cea mai nebună dintre toate, Manon, Manon! de ce-ai lăsat pe lume Atâtea zeci de mii de strănepoate!…
AnnaE
.Post in Din tren
Din tren   Ca un val de cer senin Prins în volbură nomadă Curge vântul cristalin Pe câmpia de zăpadă.   Fără urmă, fără ţel, Gândul meu pierdut aleargă La întrecere cu el, Şi se pierde-n zarea largă.
Clipe de zbucium   Iubita mea, te simt aşa departe… Mi-ai pus pe frunte mâinile subţiri, Dar, ca un zid puternic, ne desparte O pânză de cernite amintiri.   Fiinţa mea întreagă când te cere, Tu stai visând, nici ochii nu ţi-i mişti, Şi câte taine pline de durere Se pierd în noaptea ochilor tăi trişti!   Eu chem osânda care mă omoară, Sălbatic vântul patimii să bată, Eu cer icoana ta de-odinioară, Pe care n-am văzut-o niciodată.   O, cum aş vrea durerea să mi-o-nşele! Atâtea nopţi pustii am adorat-o, I-am dat şi jertfa tinereţii mele Zâmbind… Tu numai inima mi-ai dat-o.   Mi-ai dat-o! Floare gingaşă de munte Ce stă deasupra unui larg abis… (Şi chiar acum, când mă săruţi pe frunte, Tu mă săruţi cum se sărută-n vis!)   Căci sufletul, ca tristele ruine, Păstrează-n el lumina altor vremuri, Şi când o rază-ajunge pân’ la mine Atunci te simt, iubita mea, cum tremuri:   Ea luminează-n tine, fără veste, Prăpastia trecutului întreg… Şi-atunci duioasa inimii poveste Eu o ascult, dar n-o mai înţeleg. ……………………   De-aceea-n sara asta mi-e totuna, Sporeşte-mi iar durerea sau alin-o, Te-ntreb, — pierdută pentru totdeauna: – De unde vii şi cine eşti, străino?…
AnnaE
.Post in Pastel
Pastel   Din asfintit, de peste munte, Rasfringeri rosii de amurg Se sfarma-n licariri marunte Si-n Dunarea umbrita curg.   Dar unda tulbure le-ngroapa Când, subt rachitele din vale, De-abia mai tremura pe apa Ca niste coji de portocale.   Acolo jos, peste cununa Intunecatului boschet, Sclipeste-n aer semiluna Din virful unui minaret.   Si parca zugravit anume, Isi culca umbra până-n mal Ostrovul izolat de lume Ca un castel medieval.   El pare-o nava fermecata Ce-a ancorat aici, subt munte, Minune indelung visata De valul Dunarii carunte!   A asteptat în nopti senine Stralucitoare dimineata, Când din adancul apei line S-a ridicat la suprafata   Ca o gradina plutitoare Cu pomi si pasari impreuna, Cu florile-i ce rid în soare Si noaptea tremura subt luna.
Bivolul și coțofana   Pe spinarea unui bivol mare, negru, fioros, Se plimba o coţofană Când în sus şi când în jos. Un căţel trecând pe-acolo s-a oprit mirat în loc: – Ah, ce mare dobitoc! Nu-l credeam aşa de prost Să ia-n spate pe oricine… Ia stai, frate, că e rost Să mă plimbe şi pe mine!   Cugetând aşa, se trage îndărăt să-şi facă vânt, Se piteşte la pământ Şi de-odată – zdup! – îi sare Bivolului în spinare…   Ce s-a întâmplat pe urmă nu e greu de-nchipuit. Apucat cam fără veste, bivolul a tresărit, Dar i-a fost destul o clipă să se scuture, şi-apoi Să-l răstoarne, Să-l ia-n coarne Şi cât colo să-l arunce, ca pe-o zdreanţă în trifoi.   – Ce-ai gândit tu oare, javră? Au, crezut-ai că sunt mort? Coţofana, treacă-meargă, pe spinare o suport Că mă apără de muşte, de ţânţari şi de tăuni Şi de alte spurcăciuni… Pe când tu, potaie proastă, cam ce slujbă poţi să-mi faci? Nu mi-ar fi ruşine mie de viţei şi de malaci, Bivol mare şi puternic, gospodar cu greutate, Să te port degeaba-n spate?…