Posts
Relaţii de rudenie   Citiţi cu atenţie textul, apoi răspundeţi la întrebări:             Mihai este elev în clasa a IV-a, iar Sorin, fratele lui mai mic, învaţă în clasa I. Tatăl lor lucrează în uzină iar mama este vânzătoare la un mare magazin din oraş. Ei au grijă ca copiilor lor să nu le lipsească nimic.         În timp ce  îşi fac temele, Mihai îl supraveghează pe Sorin: îi dă explicaţii, îi răspunde la întrebări, îl verifică cu atenţie şi răbdare. După terminarea temelor, Mihai mai are de făcut şi unele treburi prin casă. Sorin îi sare în ajutor. Duminica sunt invitaţi la masa de prânz bunicii din partea mamei. Uneori o aduc cu ei şi pe nepoata lor, Roxana. Cu bunicii din partea tatălui se văd mai rar. Ei locuiesc la ţară.   Din cine este formată familia lui Mihai? _____________________________________________________________ _____________________________________________________________ Ce alte rude ale familiei lui Mihai sunt menţionate în text? _____________________________________________________________ _____________________________________________________________   Ce fel de legătură există între cei doi copii şi părinţi? _____________________________________________________________ _____________________________________________________________           c) După părerea ta, care crezi că este cuvântul care caracterizează cel mai bine familia lui Mihai? Motivează! _____________________________________________________________ _____________________________________________________________   Indică persoanele care fac parte din familia ta. _____________________________________________________________   Menţionează membrii familiei cu care vă vizitaţi cel mai des. _____________________________________________________________   Precizează patru asemănări între o familie de albine şi familia ta. ___________________________________________ ___________________________________________ ___________________________________________ ___________________________________________                     5. Sunt convinsă că s-a întâmplat să le greşeşti părinţilor şi că aceştia au luat atitudine. Scrie care au fost consecinţele acestui fapt. __________________________________________________________________________________________________________________________             6. Colorează cerculeţul din dreptul membrilor familiei tale, folosind doar culorile ROŞU sau ALBASTRU.                                         mama                  tata             frate           sora            sora            frate   TEMĂ: Realizează un portofoliu cu tema FAMILIA MEA care să cuprindă: O pagină de prezentare a familiei cu explicaţii şi fotografii adecvate. Arborele genealogic al familiei O povestire din copilăria părinţilor sau a  bunicilor O poezie scrisă de un poet cunoscut care are ca temă familia Un desen în care să îţi reprezinţi familia  
    FAMILIA   Familia este cel mai mic grup social, întemeiat prin ……………………   Familia  restrânsă e compusă din…………………………………………………   Familia  extinsă e compusă din ……………………………………………………           Familia  ………………………….... este familia formată dintr-un singur părinte, din cauza decesului sau în urma divorţului.           Bunicii din partea mamei se numesc bunici ........................   Bunicii din partea tatălui sunt bunici ....................................   Părinţii bunicilor noştri se numesc ........................................  Noi suntem pentru ei ....................................................... .....   ARBORELE GENEALOGIC   BUNICII PATERNI                                                       BUNICII MATERNI                                                         TATĂL MEU                                                                    MAMA MEA         EU               EVENIMENTE IMPORTANTE DIN FAMILIA MEA Anii de naştere ai membrilor familiei: ................................................. ................ ................................................. ................ ................................................. ................ ................................................. ................ Anul mutării în actuala locuinţă: ....................           Adevărat sau fals?         EVENIMENTE IMPORTANTE DIN FAMILIA MEA Anii de naştere ai membrilor familiei: ................................................. .................. ................................................. .................. ................................................. .................. Anul mutării în actuala locuinţă: ....................         Tatăl tatălui meu este bunicul meu. Mătușa mea este sora fratelui meu. Fratele tatălui meu este unchiul meu.    Verișorul meu nu face parte din familie.       EVENIMENTE IMPORTANTE DIN FAMILIA MEA Anii de naştere ai membrilor familiei: ................................................. .................. ................................................. .................. ................................................. .................. Anul mutării în actuala locuinţă: ....................           Mama mea a avut şi ea o străbunică.