Recent Posts
Posts
                                                                              Fișă de lucru                                              Ziua în care a fugit somnul  de Victoria Pătrașcu   Citește textul și răspunde la întrebări   1..Precizează care este momentul care a declanșat acțiunea în povestea citită. ....................................................... ....................................................... ......................................... ....................................................... ....................................................... .........................................   2. Descrie aspectul fizic al Somnului. ....................................................... ....................................................... ......................................... ....................................................... ....................................................... ......................................... ....................................................... ....................................................... ......................................... ....................................................... ....................................................... .........................................   3.Ce-au făcut copii după ce a fugit Somnul ? ....................................................... ....................................................... ......................................... ....................................................... ....................................................... ........................................ ....................................................... ....................................................... .........................................   4. De ce era fericită Oboseala ? ....................................................... ....................................................... ......................................... ....................................................... ....................................................... .........................................   5. Ce a făcut Maia ca să-i ajute pe copii ? ....................................................... ....................................................... .......................................   6.Transcrie cantecelul Maiei pentru a chema Somnul ....................................................... ....................................................... ....................................... ....................................................... ....................................................... ........................................ ....................................................... ....................................................... ........................................ ....................................................... ....................................................... ........................................   7.Ce  învățătura se desprinde din text ? ....................................................... ....................................................... ......................................... ....................................................... ....................................................... .........................................      
  Câţi ca voi! de George Topârceanu Sus, pe gardul dinspre vie, O găină cenuşie Şi-un cocoş împintenat S-au suit şi stau la sfat: - Ia te uită, mă rog ţie, Cât de sus ne-am înălţat!... Şi deodată, cu glas mare, Începură amândoi, Să cotcodăcească-n soare: - Nimeni-nu-mai-e-ca-noi!... Nimeni-nu-mai-e-ca-noi!... Dar de sus, din corcoduş, Pitulându-se-ntre foi, Mititel şi jucăuş, Le-a răspuns un piţigoi: - Câţi-ca-voi! Câţi-ca-voi!...
Casa cu o mie de oglinzi Cu mult timp in urma, intr-un orasel din Dacialand, exista o casa cunoscuta sub numele de "Casa cu o mie de oglinzi". Intr-o zi, un catelus mititel, vesel din fire, afland de aceasta casa, s-a hotarat sa o viziteze. Bucuros ca a ajuns la destinatie, sarind fericit pe scari, a intrat in casa. S-a uitat pe hol dand din coada, cu urechiusele ciulite de emotie, cand ce sa vezi! Surpriza! S-a trezit ca era privit de alti o mie de catelusi fericiti si prietenosi care dadeau din coada ca si el. A zambit si a primit inapoi o mie de zambete, la fel de calde si prietenoase. Era normal, doar era casa celor o mie de oglinzi. Cand a plecat, s-a gandit: "Este un loc minunat. Ma voi intoarce sa-l vizitez si altadata!" In acelasi orasel, alt caine, care nu era la fel de fericit si prietenos ca primul, s-a hotarat si el sa viziteze casa. A urcat cu teama scarile, apoi cu coada intre picioare si cu capul plecat a intrat in casa. Cand a vazut o mie de caini neprietenosi uitandu-se la el, s-a speriat de i s-a zbarlit parul pe spate, maraind si aratandu-si coltii. Cand ceilalti o mie de caini din oglinzi si-au aratat si ei coltii, a fugit speriat. Odata iesit afara, s-a gandit: "E un loc ingrozitor, nu ma mai intorc acolo niciodata!" Morala: Toate chipurile sunt oglinzi. Lumea este ca o oglinda. Daca vei arata lumii o fata acra, lumea iti va arata, la fel, o fata acra. Daca vei zambi, lumea iti va zambi si ea. Mai mult, daca vei arata lumii intotdeauna caracterul tau frumos, lumea si viata iti vor arata partea frumoasa.
  Povestea Gogoaşei   Să vă spun ce sa-ntîmplat Ast-a fost cu-adevărat Trăia odată un moşniag Ce-şi ducea viaţa în toiag    Şi într-o zi, cam înspre seară    A ieşit din cas-afară.       Şi a spus "Băbuţa mea,    Împlineşte-mi pofta grea! Fă-mi o rumenă gogoaşă, Mare, dulce şi făloasă.     Tu mi-o pune pe fereastră După perdeluţ-albastră"    A doua zi cind s-a sculat    Babuţa lui i-a frămîntat    Din făină moale, albă    O gogoaşă foarte dalbă.     Şi a pus-o pe fereastră După perdeluţ-albastră. Şi sa dus ea în grădină Să cheme moşul ei la cină.    Iar gogoşica n-a mai stat    S-aştepte moşu-nfometat.    De pe fereastră a sărit    Şi a plecat la asfinţit.     S-a rostogolit la vale Urechil-a stat în cale -Vai, vai, vai! Ce gogoşica! -Am să te mănînc mătincă!    -Stai cuminte, ştii prea bine    C-am un cîntec pentru tine    Sînt gogoaşa-gogoşată    Rasă bine din covată    Şi din sac sînt scuturată.      În smîntînă-s plămădită    Şi în unt bine-s prăjită,    Pe fereastră răcorită.    Eu de la babă am fugit    Şi de la moş eu am fugit    Acum iepure vezi bine    C-am să fug şi de la tine!     S-a rostogolit la vale I-a ieşit lupul în cale -Vai, vai, vai! Ce gogoşică! -Am să te mănînc mătincă!    -Stai cuminte, ştii prea bine    C-am un cîntec pentru tine    Sînt gogoaşă-gogoşată    Rasă bine din covată    Şi din sac sînt scuturată.      În smîntînă-s plămădită    Şi în unt bine-s prăjită,    Pe fereastră răcorită.    -Stai cuminte, ştii prea bine    C-am un cîntec pentru tine    Sînt gogoaşă-gogoşată    Rasă bine din covată    Şi din sac sînt scuturată.      În smîntînă-s plămădită    Şi în unt bine-s prăjită,    Pe fereastră răcorită.    Eu de la babă am fugit    Şi de la moş eu am fugit    Eu de la iepure-am fugit    Şi de la lup eu am fugit        Şi de la urs eu am fugit          Acum vulpea mea vezi bine    C-am să fug şi de la tine -Gogoşică! Mai aşteaptă! Nu te-aud din partea dreaptă! Nu te-aud cum se cuvine, Urcă pe-al meu nas mai bine!   Şi gogoaşa lăudată   De pe nas mai cînt-o dată   "Sînt gogoaşă-gogoşată...."   Vulpea "Hap!" Şi-o înghite-ndată    Eu de la babă am fugit    Şi de la moş eu am fugit    Eu de la iepure-am fugit    Acum lupule vezi bine    C-am să fug şi de la tine!     S-a rostogolit la vale I-a ieşit ursul în cale -Vai, vai, vai! Ce gogoşică! Am să te mănînc mătincă!    -Stai cuminte, ştii prea bine    C-am un cîntec pentru tine    Sînt gogoaşă-gogoşată    Rasă bine din covată    Şi din sac sînt scuturată.      În smîntînă-s plămădită    Şi în unt bine-s prăjită,    Pe fereastră răcorită.    Eu de la babă am fugit    Şi de la moş eu am fugit    Eu de la iepure-am fugit    Şi de la lup eu am fugit        Acum ursule vezi bine    C-am să fug şi de la tine!     S-a rostogolit la vale I-a ieşit vulpea în cale -Vai, vai, vai! Ce gogoşică! Am să te mănînc mătincă!
Cele douăsprezece fete de împărat și palatul cel fermecat de Petre Ispirescu fișă de  ințelegere și aprofundarea textului 1. Care este titlul poveștii ? ....................................................... ....................................................... ....................................................... .............................................. 2. Cum se numește autorul poveștii ? ....................................................... ....................................................... ....................................................... ............................................. 3. Care sunt personajele ? ....................................................... ....................................................... ....................................................... ............................................. 4. Descrie portretul fizic al flăcăiandrului ....................................................... ....................................................... ....................................................... ............................................. ....................................................... ....................................................... ....................................................... ............................................. ....................................................... ....................................................... ....................................................... .............................................. 5. Ce făceau fetele împăratului când îl vedeau pe flăcăiandru ? ....................................................... ....................................................... ....................................................... .............................................. ....................................................... ....................................................... ....................................................... .............................................. 6. Ce stare l-a apucat pe băiat când a ajuns la copac ? ....................................................... ....................................................... ....................................................... ............................................. ....................................................... ....................................................... ....................................................... ............................................. ....................................................... ....................................................... ....................................................... ............................................. 7. Ce a visat el timp de trei zile ? ....................................................... ....................................................... ....................................................... ............................................. ....................................................... ....................................................... ....................................................... ............................................. ....................................................... ....................................................... ....................................................... ............................................. 8. Ce-i spune stăpânului despre gândurile care-l măcinau ? ....................................................... ....................................................... ....................................................... ............................................. ....................................................... ....................................................... ....................................................... ............................................. 9. Unde a plecat și unde a ajuns flăcăul ? ....................................................... ....................................................... ....................................................... ............................................ ....................................................... ....................................................... ....................................................... ............................................ 10. Ce făcea el în fiecare zi ? ....................................................... ....................................................... ....................................................... ............................................. ....................................................... ....................................................... ....................................................... ............................................. 11. Ce taină aveau fetele de împărat ? ....................................................... ....................................................... ....................................................... ............................................ ....................................................... ....................................................... ....................................................... ............................................ 12. Ce li se întâmpla feciorilor care le pândeau pe fete ? ....................................................... ....................................................... ....................................................... ............................................ ....................................................... ....................................................... ....................................................... ............................................ 13. Ce făceau fetele pe celălalt tărâm ? ....................................................... ....................................................... ....................................................... ............................................ ....................................................... ....................................................... ....................................................... ............................................ 14. Ce ascunse argatul în mănunchiul de flori a fetei celei mici ? ....................................................... ....................................................... ....................................................... ............................................. ....................................................... ....................................................... ....................................................... ............................................. 15. Cum a reușit argatul să deslușească taina celor 12 fete de împărat ? ....................................................... ....................................................... ....................................................... ............................................. ....................................................... ....................................................... ....................................................... ............................................. ....................................................... ....................................................... ....................................................... ............................................ 16. Pe care dintre fete a luat acesta de nevastă ? ....................................................... ....................................................... ....................................................... ............................................