Recent Posts
Posts
                                                                         Fişă de lucru – teste de autocunoaștere Educaţie civică 1. Răspunde prin “DA” sau “NU”:   Am multe motive să fiu mândru (mândră) de persoana mea. În general, sunt mulţumit de ceea ce fac. Fac exerciţii suplimentare din propria iniţiativă. Cred că sunt la fel de bun ca şi ceilalţi colegi. Am o părere bună despre persoana mea. Cred că am mai multe calităţi decât defecte. Sunt o persoană de încredere. Când ştiu că am învăţat, am încredere să răspund la lecţii. Mă simt util celor din jur. Ştiu să fac faţă situaţiilor dificile.   Acordă-ţi câte un punct pentru fiecare “DA”. Adună punctele.   Dacă ai obţinut între 8 şi 10 puncte ai mare încredere în tine şi în tot ce faci. Dacă ai obţinut între 4 şi 7 puncte eşti o persoană încrezătoare în forţele proprii, chiar dacă, uneori, ai şi momente de îndoială. Dacă ai obţinut între 1 şi 3 puncte ai puţină încredere în tine, te îndoieşti adesea de capacitatea ta.  2. Răspunde prin ”DA” sau ”NU”:   Câteodată o mai fac pe grozavul. Spun totdeauna adevărul. Câteodată mai spun şi câte o minciună. La şcoală mă comport mai bine decât acasă. Uneori umblu pe ascuns la dulciuri. Totdeauna mă spăl pe mâini înainte de a mânca. De fiecare dată când ies pe stradă, sunt mai îngrijit decât acasă. Nu întârzii niciodată la şcoală. Niciodată nu ies la joacă înainte de a-mi termina temele. Uneori fac glume răutăcioase la adresa colegilor.   Acordă-ţi câte un punct pentru fiecare “DA”. Adună punctele.   Dacă ai obţinut între 8 şi 10 puncte eşti o persoană foarte sinceră. Felicitări! Dacă ai obţinut între 4 şi 7 puncte eşti o persoană, în general, sinceră. E bine!  Dacă ai obţinut între 1 şi 3 puncte eşti mai puţin sincer. Străduieşte-te să-ţi corectezi comportamentul. Atenţie!      
                                                        FISA DE LUCRU – recapitulare - ( educatie civica )                             „Respectul este iubire în haine simple."                                                                        Frankie Byrne   Respectul şi lipsa de respect   De micuţ am învăţat Cum e să fii respectat. Am plăcere foarte mare Să-l salut pe fiecare, Chiar şi pe colegii mei, Să înveţe-astfel şi ei. Când suntem respectuoşi, Cei din jur sunt bucuroşi; Ei se bucură să vadă Că strădania dă roadă.         1. Completează:   Respectul reprezintă .......................................... faţă de o anumită persoană. Respectul de sine este esenţa ....................................... . Respectul pentru alţii este dovada respectului ........................................     2. Completează „florile” respectului de sine şi respectului faţă de alţii adăugând şi alte însuşiri: a) modestie, sinceritate, stăpânire de sine, punctualitate,... b) buna cuviinţă în familie, respect pentru munca celuilalt,...        Respectul                                                  Respectul   de sine                                                    faţă de alţii         supărat neînvăţat certat         3. Descoperă proverbul: Copilul răzgâiat rămâne...               departe aproape bine     b) Ochii înţeleptului văd mai...         mână cap gură     c) Bună ziua căciulă, că stăpânul n-are...                 4. Lucru în perechi Citeşte cu atenţie! Explică-i colegului ce înţelegi. Cere-i şi părerea lui.     a) Dascălul este părintele meu de suflet.   b) Scoateţi respectul din prietenie şi îi veţi lua cea mai frumoasă podoabă.      5. Trebuia să te întâlneşti cu un coleg pentru a merge la un spectacol. A întârziat. Ce-i spui? ________________________ ________________________   Încearcă să te transpui în situaţia lui. Ţi-ai schimba atitudinea? Exprimă oral gândurile.       6. Identifică trăsăturile morale şi comportamentale care ne ajută să câştigăm respectul celor din jur: ____________________________ ____________________________ ____________________________  ____________________________     7. Daţi exemple de persoane cunoscute sau de personaje din literatura cunoscută care au câştigat respectul celor din jur. _____________________________     8. Cine poate fi personajul ştiind că i se potrivesc însuşirile: a) „– Ia mai pune-ţi pofta-n cui, cumetre, că doar nu pentru gustul altuia m-am muncit eu. Dacă ţi-i aşa poftă, du-te şi-ţi moaie coada-n baltă ca mine, şi-i avea peşte să mănânci!“ ________________________________   b) „– Dar cum nu! Că nu mi-oi feşteli eu mânuţele tătucuţii şi ale mămucuţii! Multe slugi aţi avut voi ca mine?“ ________________________________     9. Respect sau lipsa de respect? Completează spaţiile corespunzător   a)   În timp ce ascultă explicaţiile doamnei învăţătoare, Mihaela roade pixul împrumutat de colega sa de bancă.        ____________________________   b)  George intră după începerea orei, cu hainele răvăşite şi trece direct la locul său.                                                        ______________________________   c)  La sosirea autobuzului în staţie, Andrei se grăbeşte să urce făcându-se  că nu  observă persoanele vârstnice.         \ _______________________________     Precizează cum ar fi trebuit să procedeze Mihaela, George, Andrei: ______________________________ ______________________________ ______________________________   10.  Citeşte modalităţile de manifestare a respectului:   - având grijă de lucruri... - prin politeţe (folosirea formulelor de salut); - având grijă de noi (aspect exterior, igienă); - fiind punctuali; - respectând munca persoanelor din jurul nostru;               - ţinându-ne promisiunile.     Joc : a)  „ Şi eu am ceva de spus!”              Pe cine sau ce respecţi? Prezintă oral opinia ta!         b)  De la Înţeleptul Înţelepţilor: „Reflectează, micuţul meu cititor!” „ Dacă tu te preţuieşti puţin, fii sigur că lumea nu îţi va ridica preţul.” „Cei ce vor urma mulţimea se vor pierde rapid în ea.”           descarca fisa de lucru completa   
        Ce înseamnă să fim persoane? Fişă de lucru               1. Încercuieşte doar cuvintele care denumesc corpuri vii: creion         Bogdan      muşcată     oră    căţel      calorifer      bunic     salcâm      ou şarpe Andreea     telefon       tablou        ele     căpşună     Petrila        soră             2. Subliniază fiinţele care  sunt persoane: păpuşă       Simona      Azorel         mama        şoricel       cal     bunică        vecină frate           broscuţa              Dănuţa       om    director      pisică          elev      poştaş             3. Bifează cu X numai acţiunile specifice persoanelor: vorbeşte ___                respiră ___                   merge ___                    scrie ___ se hrănşte ___             gândeşte ___                moare ___                    se naşte ___ munceşte ___              doarme ___                  comunică ___               citeşte ___ are sentimente __       creşte ___                     trăieşte ___                  are voinţă ___                 4. Completează datele tale de identitate:   Nume:____________________________________________________     Prenume: _________________________________________________     Sexul:_________________ Data nașterii: _______________________   Localitatea și țara în care te-ai născut: __________________________________________     Naționalitatea: ____________________ Religia: _____________________     Prenumele părinților_________________________şi ___________________________                                                     (tata)                                                                 (mama)     Domiciliul: str. ____________________________ nr. ____________                    bl. _________ sc. _________ et. _______ ap. _________                     loc. _____________________  jud. __________________                        cod poştal _________________             5. Alege actele de identitate ale unei persoane :   a)  paşaport                            c) carte de identitate b)  carnet de elev                  d) ecuson e)  certificat de naştere        f) insignă                    ☺ Scrie care este primul tău act de identitate şi când l-ai obţinut.   ....................................................... ..........           descarca fisele complete....