AnnaE
#0

Revedere de Mihai Eminescu

Aparitia poeziei :

– poezia “Revedere” a fost publicata in revista “Convorbiri literare” la 1 octombrie 1879

Structura poeziei :

– se aseamana formal cu o doina populara, avand ritmul tohaic, masura de sapte-opt silabe si rima imperecheata

– este conceputa ca o meditatie filosofica pe tema perisabilitatii omului, aflata in antiteza cu vesnicia naturii

Semnificatia titlului :

– titlul reprezinta momentul reintalnirii dintre ipostaza imaginara a poetului si codrul personificat

Structura si semnificatii

Poezia este alcatuita din patru unitati strofice inegale, fiind structurata pe doua planuri : al omului, care intruchipeaza elementul efemer si al naturii, simbol al eternitatii

– poetul isi atribuie doua ipostaze, aceea a calatorului care se intoarce cu drag in mijlocul naturii si a codrului personificat, care dialogheaza cu fiinta umana.

Prima secventa lirica este o ampla interogatie retorita in care eul liric se adreseaza codrului cu admiratie si afectiune : “Codrule, codrutule, ce mai faci dragutule”

– in acelasi timp apare regretul trecerii timpului : “Ca de cand nu ne-am vazut, multa vreme a trecut”

– aceasta prima secventa surprinde discret statornicia naturii si firea ratacitoare a omului :“Si de cand m-am departat, Multa lume a imblat”

A doua secventa lirica contine raspunsul codrului personificat, pentru care trecerea timpului nu inseamna imbatranirea sau apropierea mortii si repetarea ciclica a anotimpurilor : “Iarna viscolul-l ascult..Vara doina o ascult”

Codrul povesteste actiunea anotimpului rece asupra lui : “Crengile-mi rupandu-le/Si gonind cantarile”, dar si ca venirea verii aduce cu sine regenerarea codrului si fericirea o asculta iarasi doina, cantec specific spiritualitatii romanesti.

3. In cea de-a treaia secventa este prezentata in antiteza cu destinul codrului existenta umana in care timpul actoneaza ireversibil:

– la codru : “Tu din tanar precum esti/tot mereu intineresti”

– iar la om: “Vremea trece, vremea vine”

4. In cea de-a patra secventa, ni se prezinta codrul care este nepasator fata de trecerea timpului pentru ca universul cunoasterii sale este alcatuit din constante: aceleasi stele se oglindesc in lacuri, Dunarea curge vesnic, vantul bate mereu acelasi, pe cand destinul fiintei umane este total diferit de soarta imuabila a naturii : “Numai omu-i schibator/ Pe pamant ratacitor”

Concluzie :

– poezia este construita pe modulul prozodic popular, ea continand cuvinte si expresii imprumutate din folclor, aparitia sporadica a figurlor de stil fiind specifica oralitatii stilului

– utilizarea timourilor verbale sustine antiteza, figura de stil dominanta a poeziei

– eul liric este proiectat in timpul trecut datorita caracterului efemer, iar cadrul personificat foloseste prezentul etern, simbol al vesniciei

Revedere

– Codrule, codruţule,

Ce mai faci, drăguţule,

Că de când nu ne-am văzut

Multă vreme au trecut

Şi de când m-am depărtat,

Multă lume am umblat.

– Ia, eu fac ce fac de mult,

Iarna viscolu-l ascult,

Crengile-mi rupându-le,

Apele-astupându-le,

Troienind cărările

Şi gonind cântările;

Şi mai fac ce fac de mult,

Vara doina mi-o ascult

Pe cărarea spre izvor

Ce le-am dat-o tuturor,

Umplându-şi cofeile,

Mi-o cântă femeile.

– Codrule cu râuri line,

Vreme trece, vreme vine,

Tu din tânăr precum eşti

Tot mereu întinereşti.

– Ce mi-i vremea, când de veacuri

Stele-mi scânteie pe lacuri,

Că de-i vremea rea sau bună,

Vântu-mi bate, frunza-mi sună;

Şi de-i vremea bună, rea,

Mie-mi curge Dunărea.

Numai omu-i schimbător,

Pe pământ rătăcitor,

Iar noi locului ne ţinem,

Cum am fost aşa rămânem:

Marea şi cu râurile,

Lumea cu pustiurile,

Luna şi cu soarele,

Codrul cu izvoarele.