AnnaE
#0

Fiind prevazatoare de felul meu am cautat sa fiu prima care sa va protejeze in momentul trecerii de la frig la cald, cand organismul nostru sufera modificari atat fizice cat si psihice.
Cum da firul ierbii si soarele ne mangaie cu razele lui, apare un fenomen prin care trecem cu totii dar pe care nu-l constientizam intotdeauna, astenia.

Astenia are la baza o oboseala accentuata, reprezentata prin lipsa de energie si dificultati la mentinerea atentiei si concentrarii. In aceasta perioada trebuie sa facem cateva schimbari in alimentatia de zi cu zi si sa adaugam sportul. Daca nu avem timpul necesar pentru doua-trei ture de parc, putem face acasa exercitii asa cum am invatat la ora de educatie fizica, pe cand eram copii. Atunci le consideram banale dar cu cat adunam anisorii in desaga vietii ne dam seama ca totul are un scop si ca nimic nu e intamplator.
Deci ar cam fi 5 solutii rapide de combatere a asteniei :

1. Consumul de fructe si legume proaspete, care sunt bogate in vitamine si sporesc rezistenta organismului. Verdeturi de sezon : urzicile,salata,spanacul sunt de-a dreptul miraculoase in tratarea asteniei. Fructele, in special merele,portocalele, lamaiile au un bogat continut de vitamina C.

2. Consumul a cat mai multe lichide ca ceaiul verde, ajuta la detoxifierea organismului.

3. Odihna este esentiala pentru ca organismul nostru se reface cu ajutorul somnului.

4. Miscarea fizica este prioritara si daca se efecuteaza in aer liber e cu atat mai benefic.

5. Am lasat intentionat la sfarsit varianta pilulelor, pentru ca sunt contra medicamentelor de oricare ar fi ele (naturale sau artificiale), dar medicii recomanda si un surplus de vitamine si minerale. Aici nu va pot ajuta cu sfaturi, pentru ca nu vreau sa gresesc.

Sa fiti bine !!