AnnaE
#0

Texte pentru dictare

 

 

 

„ Odată, un ţăran se duse la vecinul său, ca să-l roage a-i împrumuta calul.

Gospodarul refuză să i-l dea. Spuse că-i pare rău, dar că megieşul său n-are noroc, căci dobitocul se află la treabă, sus, în munte.

          Vecinul era gata să plece, când deodată auzi dinspre grajd nechezatul calului.

- Vezi că am noroc, zise megieşul. A venit calul! şi aşteptă să i-l dea.

- Îmi pare rău, dar a nechezat câinele.”

 

 

(A nechezat câinele- Victor Sivetidis)

 

 

 

 

„ – Ştefănel dragă, ce ai?

- Mai nimic, mamă: mă doare capul.

Doamna Bals se aşeză pe marginea patului începând să alinte, îngrijorată, fruntea lui Ştefănel.

- Slavă Domnului! N-ai căldură! Ce-ai făcut după – amiază? De ce n-ai venit la Sonia?

- Cum? N- a spus Nuni că mă durea capul?

- Ba da, dar am crezut că-s vorbe! Tu unde-ai fost?

- Am citit în livadă.

 

(Cel din urmă basm- Ionel Teodoreanu)

 

 

 

„ – Bunicule, mai ţii minte pe băiatul de lângă noi, da la circ, din seara reprezentaţiei de adio?

- Ei? Ce-i cu dânsul?

- Grozav l-a mai amărât pe el tot ce s-a întâmplat atunci cu Fram! …

- Mi-a părut şi mie… Asta-i tot?

- Mai este ceva cu dânsul.

  • Ce anume?
  • Grozav îi mai place să citească istorii despre urşii albi şi despre călătoriile la poli…”

(Fram, ursul polar- Cezar Petrescu)

 

„ Pe cloşca cu puii cei mai mari n-o puteau suferii copiii: după ce se sătura, începea să râcâie cu labele în mâncare, împrăştiind-o până departe.

- În ciudă că puii n-o mai ascultă! zise fetiţa

- Ar trebui să-i lase, că de-acum sunt mari.

- Da, însă cine îi mai dă ei de mâncare de asta?

Copiii rămaseră lângă cloşcă, până isprăvi, şi puii începură să se împrăştie. Priviră apoi cerul: nimic! Gol!

- De-acum nu mai vine!

- Nu!

( Tâlharul- Ion Agârbiceanu)

 

 

 

 

 

„ – Gata, a spus bunicul. De-acum s-a zis cu iarna. O mai răbufni ea şi si-o mai cerca ea puterile, dar spor n-are să mai aibă.

- Ce bine îmi pare!

- Păi, a mai spus bunicul, uitându-se lung pe geam, ar cam fi vremea să vedem ce ne fac trandafirii pe care i-am îngropat astă iarnă. Socot că ar fi vremea să-i scoatem la lumină!

- Uite, vezi, i-au dat mugurii,

 

 

(Când se trezesc florile – Eugen Jianu)  

 

 

 

 

 

 „ Dintr-o săritură a fost cu laba deasupra lui.

Bietul şoricuţ n-avusese vreme nici să treacă dincolo de sobă. Îl apăsă puţin cu unghiile, apoi, repede îl ia între labele dinainte, îl strânge, de drag ce-i, îl răsuceşte în aer şi-l lasă ameţit pe podele. Şi-l priveşte, gândind: Caşcaval ţi-a trebuit? Poftim caşcaval! Doamne! ce bun o să-mi pară mie după ce te-oi crănţăni!”

                                     

(Când stăpânul nu-i acasă- Emil Gârleanu)