AnnaE
#0

Prajitura Lintzer e una dintre prajiturile mele preferata, mai ales ca astazi am facut magiun din prune brumarii de toamna. Va las reteta si apoi va pun poza..dupa ce o termin :relaxed::relaxed::relaxed:

 

Ingrediente :

 

- 3 oua

- o cana (250 gr) zahar

- o cana (150 ml) ulei sau 5 linguri de untura ptr. prajituri

- esenta de vanilie si rom ( o fiola din fiecare)

- 600 gr. faina ( punem un plic de praf de copt sau o ligurita de bicarbonat pe care le amestecam nu le stingem, cum faceam pe vremuri)

- 500 gr. magiun de prune

- sare

 

Mod de preparare :

 

- cele trei oua impreuna cu zaharul si sarea se bat pana se dizolva zaharul ;

 

- se pune uleiul picatura cu picatura ca la maioneza si se bate bine pana se incorporeaza in compozitie ;

 

- se adauga faina in ploaie amestecata inainte cu praful de copt ( eu folosesc praf de copt cu sofran, ii da prajiturii o culoare galbuie) ;

 

- se pun aromele si se bate compozitia pana aluatul devine tarisor ( ca punct de reper, nu trebuie sa fie ca aluatul de paine) ;

 

- se opreste un sfert din aluat care se pune la congelator ca sa poata fi ras pe deasupra ;

 

- se ia o tava dreptunghiulara sau rotunda, se tapeteaza cu ulei si faina apoi se pune compozitia ( eu am asezat-o cu mana),

apoi magiunul de prune, se rade restul de coca apoi se pune in cuptorul in prealabil incins ;

 

- cand e gata se amesteca 50 de grame de zahar pudra cu 2-3 pliculete de zahar vanilinat si se presara deasupra.

Sa aveti pofta !!!

 

P.S puteti pune si zahar pudra e mai lesne de facut