Viewing Single Post
AnnaE
#4

Conjugare

a voi                                                                            a vrea

                                 indicativ perfect

eu voiam                                                                     eu vream

tu voiai                                                                        tu vreai

el/ea voia                                                                    el/ea vrea

noi voiam                                                                    noi vream

voi voiați                                                                      voi vreați

ei/ele voiau                                                                  ei/ele vreau

GREŞIT!!!

Sunt greşite formele rezultate din contopirea anumitor forme ale celor două verbe :

 a vroi (a vrea+a voi)

 vroiesc (vreau+voiesc)

 vroieşti (vrei+voieşti)

 vroieşte (vrea+voieşte)

 vroim (vrem+voim)

 vroiam (vream+voiam)

Greșeala pe care cei mai mulți dintre noi o fac este îmbinarea celor două verbe, în special atunci când folosesc indicativul-imperfect. Astfel, avem următorul exemplu: eu voiam+eu vream= eu vroiam – dar această formă NU este corectă.

Greșeala este cauzată de faptul că, în vorbire curentă, majoritatea oamenilor folosesc verbul „a vrea” la indicativ-prezent („Vreau să merg la mare.”), dar la indicativ-imperfect folosesc forma verbului „a voi” („Voiam să merg la mare.”). De aici și tendința de a combina cele două verbe.