Viewing Single Post
AnnaE
#0

                                                                                                                           

 

PROIECT DE LECȚIE

 

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT:

DATA: 17.V.2019

PROFESOR ÎNVĂȚĂMÂNT PRIMAR:

CLASA: a III-a A

ARIA CURRICULARĂ: Limba și literatura română

DISCIPLINA: Limba și literatura română

UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Simfonia florilor

TEMA LECȚIEI: “Heidi, fetița munților” de Johanna Spyri

TIPUL LECȚIEI:  Predare-Învățare

DOMENII INTEGRATE: Științe ale naturii

SCOPUL: - 1.2. Identificarea unor informații variate dintr-un text audiat;

3.2. Identificarea mesajului unui text în care se relatează întâmplări, fenomene din universul cunoscut;

2.1. Formularea unor enunțuri proprii în situații concrete de comunicare;

 

 

Științe ale naturii

3.2. Manifestarea grijii pentru comportarea corectă în relație cu mediul natural și social;

 

 

COMPETENȚE SPECIFICE:

O1- Să citească textul ”Heidi, fetița munților”, în lanț/ individual pe fragmente, respectând intonația și semnele de punctuație;obiectivul swe consideră realizat daca elevii citesc in maximum 10 minute texul in lant.                   

O2- Să identifice mesajul textului citit, răspunzând la întrebările din manual; obiectivul se consideră realizat daca elevii identifică mesajul textului citit.

O3- Să alcătuiască enunțuri cu sensuri diferite a unor cuvinte din text; obiectivul se consideră realizat dacă elevii alcătuiesc 5 enunțuri.

O4- Să identifice și să adauge însușiri potrivite unor cuvinte indicate din text; obiectivul se consideră realizat dacă elevii găsesc adjectivele potrivite unor cuvinte indicate din text.

O5- Să descrie, prin enunțuri proprii, caracteristicile mediului de munte. Obiectivul se consideră realizat dacă elevii reușesc sa alcătuiască enunțuri referitoare la caracteristicile muntelui.

 

 

STRATEGII DIDACTICE:

  1. Mod de abordare a învățării: tehnici de lucru intuitive;
  2. Resurse procedurale: conversația, explicația, jocul didactic, problematizarea, munca în echipă;
  3. Mijloace de învățământ: fișe de lucru pălăriile gânditoare, fișe de evaluare, exercitii gramaticale;
  4. Forma de organizare: frontală, individuală;
  5. Locul de desfășurare: sala de clasă;
  6. Temporale: 45 minute;
  7. Umane: 27 elevi

 

 

EVALUAREA: formativă

 

Material bibliografic: -„Manual de limba şi literatura română clasa a III -a, Ministerul Educației naționale și cercetării științifice, autori: Adina Grigore, Cristina Ipate-Toma,Nicoleta-Sonia Ionică,Georgeta-Mihaela Crivac.

- Programa şcolară pentru disciplina Limba și literatura română clasa a III-a, Ministerul Educației Naționale 2014

- ISMB, Definitivatul, debut în educația și formarea cadrelor didactice, București, 2017

 

                                                                                                   

 

 

                                                                                               DESFĂȘURAREA LECȚIEI

 

 

Secventele

instruirii si

 dozarea

OB.

Continutul informational al lectiei

Resurse

Evaluare

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Procedurale

Materiale

Organizatorice

1.Moment organizatoric

 1min

 

Se asigură condiţiile necesare desfăşurării orei de Limba și literatura română

Aerisirea clasei.

Pregătirea materialului didactic.

Elevii pregătesc materialul didactic pentru ora de LLR

       

2. Captarea atenției

 

Adresez elevilor următoarele întrebări:

-În ce anotimp suntem?

- Câte săptămâni lipsesc până la venirea vacanței de vară?

 

 

 

 

 

 

 

3.  Anunţarea temei şi a obiectivelor

 

 

Cer elevilor să deschidă manualele la pagina 50-51

Anunț elevii că astăzi vom vorbi despre textul ”Heidi, fetița munților„. Îi întreb dacă au văzut desenele animate și dacă le place.

Voi scrie data și titlul lecției la tablă

Elevii deschid manualul la paginile indicate și răspund la întrebările adresate de mine

 

 

 

Elevii scriu data și titlul lecției pe caiete

Conversația

Manualul

 

 

 

 

 

 

Caiet

Frontal

Observarea sistematică

4.  Comunicarea noilor cunoştinţe

 

 

Le citesc textul din manual apoi trecem la citirea in lanț

Copiii citesc textul cu intonație, respectând

 

Conversația

Manual

Individual

Se observă corectitudinea citirii textului

 

O1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O4

 

 

 

 

O5

 

 

 

 

 

 

  • Se identifică mesajul textului apoi se discuta despre conţinutul citit.
  • Propun elevilor să sublinieze cuvintele noi.
  • Se explică cuvintele noi apoi le scriu la tablă cu respectiva semnificație.

Se răspunde apoi la întrebările din manual:

 

  • În ce lună a anului se petrece întâmplare?
  • Unde se afla coliba bunicului?
  • Ce se găsea în spatele colibei?
  • Cum erau ramurile pinilor?
  • Ce înfățișare avea bătrânul?
  • Care erau piesele de mobilier din camera bunicului?
  • Ce a găsit Heidi în pod?
  • Unde și-a pregătit fetița patul?
  • De cine era Heidi încântată
  • Cum se numeau cele două capre?
  • De ce a urcat bunicul, în timpul nopții, la fetiță?
  • Când s-a întors bunicul de la fetiță?

Trec printre elevi să verific corectitudinea răspunsurilor.

 

Îndemn elevii să treacă la exercițiul următor din manual.

Elevii au de căutat în text fragmentele marcate cu informații despre pini

La exercițiul nr. 3 din manual elevii vor descoperi si vor raspunde la întrebarile palariilor gânditoare

 

semnele de punctuație.

Elevii subliniază pe manual cuvintele noi apoi scriu pe caiete semnificația lor

 

 

 

 

 

Un elev citește cu voce tare întrebările apoi răspund  pe caiete.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prin sondaj, câțiva elevi citesc unele din răspunsurile date.

 

 

 

 

Elevii indică oral enunțurile care conțin cuvintele cerute apoi le transcriu pe caiete într-un interval de timp indicat de mine.

 

Elevii vor grupa cuvintele cu sens asemănător 

 

 

 

 

Elevii formulează cât un enunț pe caiet, apoi va citi cu voce tare propria propoziție.

 

Elevii răspund intrebarilor din fisele palariilor ganditoare

 

 

Exercițiul

 

 

 

 

Conversația

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Conversația

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Conversația

 

 

 

 

Exercițiul

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Exercițiul

 

 

 

Explicația

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Exercițiul

 

 

 

Conversația

 

Explicația

 

 

 

 

 

 

 

Caiet

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Caiet

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Manual

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

caiet

 

 

Frontal

 

 

 

 

 

 

 

Individual

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Individual

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Individual

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Frontal

 

 

 

Individual

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Observarea sistematică

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Observarea sistematică

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Se apreciază răspunsurile elevilor

5. Obținerea performanței

 

 

 

O2

 

 

 

 

 

 

 

 

Le propun copiilor să facem un rezumat al textului de astăzi. Citind răspunsurile după fișe.

 

 

 

Elevii răspund oral la întrebări sub formă de poveste.

 

 

Conversația

 

 

Povestirea

 

 

Exercițiul

 

 

Manual

 

 

 

Individual

 

 

Observarea sistematică

6.  Încheierea activităţii

 

 

Se fac aprecieri asupra modului de desfăşurare a activităţii şi a comportamentului elevilor.

 

 

 

Elevii primesc aprecierile

 

 

Conversația

 

 

 

Frontal

 

Aprecieri verbale

 

                   

 

 

Attachments
heidi proiect de lectie.docx 23.88 Kb . 355 Views