AnnaE
#0

Catre culmile succesului de Pavel Corut

(Formula fericirii)

Motto: Naţiunea română are nevoie de un milion de creatori morali pentru a deveni cea mai civilizată şi cea mai prosperă naţiune din Lume.

 

De ce am scris această carte? 3

  Comutatorul psihic din creierul nostru.10 îngerul veghetor din psihicul nostru.22

  — Reflexele înăscute şi subconştientul.24

  — Subconştientul şi învăţăturile din prima copilărie.30

  — Credinţa şi îngerul veghetor.39

  — Îngerul veghetor şi sentimentele.52

  — Relaţiile dintre subconştient, conştient şi voinţă.62

  Din tainele sugestiei.73

  — Ce este sugestia?77

  — Sugestia devine o programare mentală subconştientă.82

  — Care sunt sugestiile negative?87

  — Cum pătrund sugestiile negative în subconştient?99

  — Ce se ascunde în spatele magiei?111

  — Cum ne apărăm de sugestii negative? 118

  Modele de sugestionare pozitivă.123

  — Reguli de sugestionare pozitivă.123

  — Sugestii pentru dezvoltarea credinţei şi speranţei.130

  — Sugestii pentru dezvoltarea simpatiei şi încrederii între oameni.140

  — Sugestii pentru dezbărarea de vicii grave.152

  — Sugestii pentru remedierea unor defecte de personalitate.158

  — Ameliorarea şi vindecarea bolilor cu sugestii. 169

  — Sugestii pentru prelungirea vieţii active… 173

  — Programarea mentală către succes.180

  — Sugestii pozitive între soţi (iubiţi).182

  Minunile autosugestiei.186

  — Ce se înţelege prin autosugestie? 186

  — Ritualul de autosugestionare.195

  — Autosugestii pentru lecuirea de boli.199

  — Autosugestii pentru dezvoltarea credinţei şi încrederii.202

  — Autosugestii pentru prelungirea vieţii tinere şi active.213

  — Putem deveni supraoameni!222

  — Curăţarea subconştientului.261

  — Autoprogramarea mentală către succes… 268

  — Formula miraculoasă.275

  Conştiinţă şi conştientizare.279

  — Cum obţinem o gândire organizată? 280

  — Operaţiile gândirii logice.314

  — Când discutăm cu noi înşine?338

  Imaginaţia şi gândirea creatoare. 343

  — Ce este imaginaţia? 343

  — Cum dezvoltăm imaginaţia şi inventivitatea?350

  — Care sunt legile inventicii?360

  Hiperconştiinţa, intuiţia şi inspiraţia.371

  — Există hiperconştiinţa?371

  — Cum folosim intuiţia şi hiperconştiinţa? 382 Succesul în dragoste.392

  — Dragoste ori sex? 392

  — Cel mai curat şi mai puternic sentiment. 398

  — Dragoste şi raţiune.402

  — Suferinţe din dragoste.406

  Succes, liberi întreprinzători!413

  — Lansarea unei afaceri.414

  — Cum conduceţi angajaţii?422

  — Cucerirea partenerilor de afaceri.446

  Pentru cine am scris această carte? 453

 

 

 

De ce am scris această carte?

  În urmă cu circa 14 ani, pe data de 23 aprilie 1992, am lansat prima carte din viaţa mea. Cheile succesului. De atunci şi până acum, am scris, editat, tipărit şi vândut 102 titluri cu tematică diversă, enumerate la finele acestei cărţi. Am depăşit deja cinci milioane de volume vândute, fapt care, într-o naţiune mijlocie şi cu o stare materială modestă, reprezintă un mare succes. O parte din aceste milioane de cărţi s-au vândut şi se vând în SUA, Canada, Spania, Italia, Franţa şi în alte ţări.

  Succesele din viaţa mea de scriitor demonstrează, fără putinţă de tăgadă, că există o artă a succesului, artă aplicabilă la orice domeniu de activitate. Eu mi-am modelat personalitatea funcţie de informaţiile şi regulile din această artă, obţinând ceea ce îşi doreşte majoritatea oamenilor: deplină sănătate, glorie şi prosperitate. Graţie cunoştinţelor de arta succesului, am înfrânt şi am depăşit mari necazuri personale şi familiale, precum şi multe obstacole puse în calea mea de răuvoitori. Dacă n-aş fi învăţat informaţiile şi regulile din ştiinţa succesului, aş fi rămas un modest ziarist, limitat în gândire, prost plătit şi veşnic amărât.

  Aţi înţeles că v-am oferit exemplul meu pentru a vă îndemna să studiaţi cu maxim de atenţie arta succesului?

  Dacă primele exemple nu v-au convins, vă voi oferi şi altele, din viaţa mea şi a altor persoane care au reuşit în viaţă datorită însuşirii artei succesului. In 1986, când aveam numai 37 de ani, un medic în care aveam deplină încredere mi-a prezis că voi mai trăi circa şase luni, deoarece sufeream de o boală la care nu se găsea leac. În faţa acestui anunţ brutal, sămânţa omului puternic, ascunsă în străfundurile creierului meu, s-a revoltat. Nu mă temeam de moarte, dar mi se părea nedrept să mor la acea vârstă şi înainte de a-mi fi îndeplinit obligaţiile faţa de fiica mea. Ca atare, mi-am însuşit regulile de arta succesului, am aplicat cu stăruinţă autosugestii şi sugestii pozitive, am mobilizat întregul meu organism în lupta pentru viaţă. De atunci, au trecut douăzeci de ani şi eu sunt cât se poate de sănătos. Cei care m-aţi văzut, personal sau la televizor, aţi observat că nu-mi arat vârsta pe care o am (57 de ani), ci par mai tânăr. Secretul? Autosugestiile pozitive întârzie procesul de îmbătrânire. Organismul nostru dispune de mecanisme psihice pentru a se autovindeca şi a-şi prelungi viaţa activă, însă prea puţini oameni le folosesc.

Attachments