AnnaE
#0

Andrea „Suraya” Meyers, lucrează cu tehnicile energetice, este un lucrător entuziast în sterilizarea alimentelor şi un scriitor de literatura de ficţiune, care în momentul în care acest manual a fost editat, studiase timp de cinci ani metodele de vindecare energetice şi metodele alternative de vindecare. Ea este hirotonisita prin Chrysalis Healing Ministries ca şi Healing Minister şi iniţiată în multiple terapii energetice, printre care: Lightarian Reiki, Shamballa MDH, Blue Star Celestial Energy şi bineînţeles Uşui Reiki, modalitate în care a făcut timp de 1 an de zile practica împreună la Maestrul sau Sharon Coe. Desi recunoaşte ca fiecare sistem pe care l-a studiat, a ajutat-o la o mai buna înţelegere a propriei persoane şi a Universului, considera ca metoda Shamballa MDH a contribuit la deschiderea ei, primind binecuvântarea Flacării Lavanda a lui Quan Yin, energia pe care este bazat acest sistem de vindecare. Pseudonimul Suraya, a fost adoptat în urma cu trei ani, dintr-o necesitate, deoarece în zona în care trăieşte, Reiki nu este înţeles. „Suraya” semnifica „Pleiadele” în limba araba. Sub acest nume este cunoscuta ca vindecător şi de asemenea pentru prezenta pe internet. Andrea este ownerul e-grupului lavenderflame, grup dedicat răspândirii acestei energii, de asemenea este comoderator la e-grupul attunementshare. Actualmente locuieşte într-un mic oraş provincial în Indiana, împreună cu soţul şi cele şase pisici.

          Istoricul energiei.

          Am primit deschiderea (empowerment) pentru Lavender Flame, pe data de 5 Iulie 2001. Citisem despre o energie ca şi aceasta pe internet şi încercasem din răsputeri sa obţin informaţii despre ea, dar tot ceea ce găsisem era un anunţ privind un workshop. În acea perioada îmi doream cu disperare sa stabilesc o conexiune cu Quan Yin, deoarece avusesem cu un an înainte o viziune cu ea. Întorcându-mă la acel moment, eram la servici şi dintr-odată am fost străfulgerată (nu ma pot gândi la un termen mai potrivit deoarce totul sa produs atât de repede şi de puternic), de un val imens de iubire şi de un sentiment de pace. Am” auzit „o voce pe care am identificat-o ca fiind a lui Quan Yin, spunându-mi ca ar vrea ca eu sa promovez o energie cu o vibraţie roz sau lavanda, deoarce este foarte mare nevoie de aceasta, în lume. Aceasta energie urma sa adâncească sentimentul de compasiune şi sa ii ajute pe oameni sa se reconecteze la Sinele lor plin de Compasiune. Am fost la un psychic dar acesta a negat viziunea mea considerând-o o proiecţie a Ego-ului, iar eu nu m-am mai gândit la ea. Într-adevăr, am uitat complet intraga experienta. Ma simţeam ruşinată ca m-am putut gândi ca am fost contactata de Quan Yin, indiferent de scopul acestui contact. Reîntorcându-ne la data la care a avut loc activarea, eram la servici şi stăteam în maşina meditând. Citisem nişte informaţii privind abuzul animalelor şi sufeream datorita celor citite. Plângeam şi încercam sa ma liniştesc ca sa ma pot întoarce la lucru şi sa sa ma pot înfăţişa publicului şi colegilor. Vorbeam cu unul dintre ghizii/îndrumătorii mei spirituali în acele momente şi acesta mi-a spus ca trebuie sa se retragă pentru a ii permite lui Quan Yin sa vina şi sa ma iniţieze, deoarece inima mea era suficient de deschisa acum. Durerea pe care am simţit-o pentru animalele abuzate, a generat suficienta compasiune, astfel încât eram pregătită. M-am simţit înconjurată de o energie de culoare rozliliachiu, care a pătruns simultan prin chakra inimii şi prin coroana. M-am dus sa scriu câteva lucruri despre aceasta energie în jurnalul meu, cum ar fi simbolul pentru energie şi cele corespunzătoare celor doi ingeri cu rolul de custode. Bijuteriile Lotusului (Lotus Jewels), au venit în 2002 la sfârşitul lunii Aprilie sau începutul lunii Mai, în timpul unor seri în care meditam după ce primisem acordajele pentru unele energii de vibraţie mai înaltă. Prima Bijuterie a Lotusului pe care am primit-o a fost cea a Eliberării Karmice, iar eu cred ca aceasta este cea mai importanta din toată seria. Veţi citi despre acest dar ceva mai târziu. De fapt, continuam sa primim noi Bijuterii ale Lotusului. Pe e-grup încerc sa tin o evidenta a celor pe care ii cunosc şi care au lucrat suficient de mult timp pentru a face publice aceste giuvaere. Încerc sa lucrez cu aceste energii şi sa le înţeleg cat de mult posibil înainte de a le face publice. Acesta este un motiv pentru care lista lor pare sa crească foarte lent în timp. Încurajez pe toţi aceia care au primit acordajul în tehnica Quan Yin Lavender Flame sa se înscrie pe e-grup pentru a fi la curent cu Giuvaerele, pe măsură ce acestea sunt făcute cunoscutenu numai mie ci şi altor membri, unii obţinând prin channeling propriile lor giuvaere.

          Cine este Quan Yin?

          Adaptare după un eseu al lui Bethleen Cole http:/www.lava.net/tribalarctifacts/qunynex.htm Quan Yin este una dintre cele mai iubite zeităţi din tradiţia Budista, cunoscuta şi sub numele de Kuan Yin, Quan’Am (Vietnam), Kannon (Japonia) şi Kanin (Bali). Ea este întruchiparea bunatii şi iubirii compasionate. Ca şi Bodhisattva a compasiunii, ea aude strigatele de ajutor ale tuturor. Quan Yin, rezonează cu Maria, Mama lui Iisus din tradiţia creştină şi cu zeiţa tibeta Tara. În multe imagini ea este reprezentata purtând perlele iluminării. Deseori este reprezentata ca tumând un şuvoi de apa, „apa vindecării”, dintr-o mica vaza. Cu aceasta apa, cei credincioşi şi toate fiinţele vii sunt binecuvântate cu pacea fizica şi spirituala. Ea tine un snop de orez sau un bol de seminţe de orez ca şi o metafora pentru fertilitate şi hrana. Dragonul, un vechi simbol al spiritualităţii, înţelepciunii, tăriei şi puterilor divine ale transformării, este un motiv pe care il găsim deseori combinat cu reprezentarea Zeiţei Milei. Uneori Quan Yin este reprezentata ca o figura cu mai multe braţe, fiecare mana ţinând un simbol cosmic, o mudră, sau exprimând un anumit ritual. Aceasta caracterizează Zeiţa ca şi sursa şi sprijin a tuturor lucrurilor. Mâinile ei ţinute ca o cupa, deseori în poziţia de Yoni Mudră, simbolizează pântecul ca şi usa de intrare în aceasta lume, prin intermediul principiului feminin universal. Quan Yin ca şi o adevărată Fiinţa Iluminata sau Bodhisattva, a jurat sa rămână în planul terestru, refuzând sa intre în planurile superioare pana când toate fiinţele vii îşi vor definitiva propriul proces de iluminare, eliberându-se astfel de ciclul dureros al naşterii, morţii şi reîncarnării. Sunt multe legende care evoca miracolele prin care Quan Yin ii ajuta pe cei care o cheama. Ca şi Artemis, Ea este Zeiţa Virgina care protejează femeile, le oferă o viaţă religioasa ca şi alternativa la căsătorie şi ii ajuta pe cei care îşi doresc copii, sa li se înfăptuiască dorinţa.