AnnaE
#0

 

 

                                                                     Vulpița și tigrul - povestea populară

 

                        Citește cu atenție legenda și apoi răspunde la întrebări:

 

                                    Într-o zi Vulpița se juca singură prin pădure, când deodată, un tigru a sărit după un copac.

                                    — Mmmmm, a spus tigrul. Am să te mănânc!

                                    Vulpița era speriată, dar și-a păstrat calmul. Repede și-a construit un plan în gând.

                                    — Îmi pare rău, domnule Tigru, dar nu mă poți mânca, i-a spus ea.

                                    — Și de ce nu? a întrebat surprins tigrul

                                    — Pentru că sunt foarte importantă, a spus Vulpița. De fapt, sunt regele acestei păduri.

               Toate animalele sunt așa de înspăimântate de mine, încât fug din calea mea când mă plimb.

                                    Tigru era suspicios.

                                     — Cum pot ști că-mi spui adevărul? întrebă el

                                     — Foarte ușor, a răspuns Vulpița. Mergi în spatele meu în timp ce mă plimb prin pădure.

               Și ai să vezi cu ochii tăi ce importantă sunt.

                                     Și Vulpița a plecat cu tigrul mergând în spatele ei.

                                     Curând au ajuns aproape de un cerb ce se juca în jurul copacilor. Când cerbul a văzut

               Vulpița, nu i-a acordat nicio atenție. Dar când a văzut tigrul, a fugit în tufișuri exact cum bănuia Vulpița că va face.

                                     — Ai văzut? a întrebat Vulpița. Cerbul acela se teme rău de mine.

                                     Mai apoi, Vulpița și tigrul au ajuns aproape de un lup aflat la gura viziunii sale. Din nou, lupul nu a acordat

                nicio atenție Vulpiței. Dar când a văzut tigrul ce mergea în spatele ei, a sărit și a alergat în viziună să se ascundă.

                                     — Ai văzut? a spus Vulpița. Chiar și acel lup se teme de mine.

                                     Vulpea și tigrul și-au continuat drumul prin pădure. În scurt timp au ajuns la marginea unui râu unde ursul pescuia.

                În mod obișnuit ursul nu se teme de nimeni.

                                      Abia dacă a zărit-o pe Vulpiță. Dar când l-a văzut pe tigru, a sărit în apă și a înotat repede cât mai departe.

                                      — Acum mă crezi? a întrebat Vulpița.

                                      Tigrul era complet păcălit. Și-a plecat capul și a spus:

                                       — Iartă-mă, Vulpițo. Habar nu aveam că ești așa de importantă. De acum înainte nu am să te mai supăr niciodată.

                                       Așa că Vulpița s-a întors să se joace în pădure, tare fericită că i-a venit în minte o asemenea păcăleală.

 

 

1). Titlul __________________________________________

2). Personajele ____________________________________

3). Câte alineate are legenda ____

4). Unde se petrece întâmplarea?

_______________________________________________

5). Cu cine s-au întâlnit Vulpița și tigrul când se plimbau prin pădure?

_______________________________________________

6). De ce fugeau animalele din calea lor?

_______________________________________________

7). Găsește cuvinte cu sens opus pentru cuvintele:

important = ___________               a fugit = _______________

a sărit =      ___________               adevăr = ______________

 

8). Alcătuiește propoziții în care să folosești cuvintele: s-au, sau, dintr-o, dintr-un

________________________________________________.

________________________________________________.

________________________________________________.

________________________________________________.

 

 

AI AJUNS LA FINAL !  Colorează personajele din legendă !

 

 

                                                     

 

 

 

Descarcă fișa de lucur de la atașamente................