AnnaE
#0

 

                                                       

                           Spiridușul cel bun al cărții

                                                 după Ada Teodorescu

 

          Înainte de a începe să vă povestesc întâmplările de necrezut prin care am trecut, dați-mi voie să mă prezint. Mă numesc Spiridușul cel bun al cărții. Locuința mea este, așa cum cred că ați și bănuit, într-o carte de povești. Stau ascuns acolo, între file, și aștept. Văd pe fețele voastre o întrebare și cred că am ghicit-o.

          Grija mea cea mai mare, de la care un Spiriduș nu are voie să se abată, este ca nu cumva cuvintele să se adune în așa fel încât să dea înțelesuri greșite. Tot eu, Spiridușul, sunt cel care, mai ales noaptea, vine în somnul copiilor să le amintească poveștile citite seara de părinții ori de bunicii lor.

            Aici însă, în somn, e mai greu decât în carte. Și o să vedeți de ce. În carte mă ajută, cel mai mult și mai mult, scriitorul. El încearcă să povestească totul cât mai clar, pentru ca povestea să fie și frumoasă, dar și plină de învățăminte. Și cum scriitorii îi iubesc pe copii, niciodată vreunul dintre ei n-o să-i învețe ceva rău. De acest lucru, nu duc grijă. Cel mult, mă necăjesc cu vreun copil mai neatent sau zburdalnic, care nu vrea să lase ca înțelesul poveștii să-i lumineze fruntea prinsă în zulufi aurii.

        Am mari necazuri însă cu Spiridușul din vis. El, Spiridușul cel rău, vrea să-i pedepsească pe copiii neascultători. Le schimbă în vis personajele, le face mai mari și mai haine decât le-au inventat scriitorii și le pune să-i urmărească și să-i sperie, drept pedeapsă pentru poznele de peste zi.

                Eu sunt un spiriduș bun. Și, deși locuiesc într-o minunată carte de povești și mă consider fericit pentru asta, nu am o clipă de liniște.

               Întâi și întâi, pentru că băiețelul înn cartea căruia stau nu are pic de astâmpăr. Tocmai când bunica ori mama îi citește mai cu sârg din carte, vrea ceai, vrea biscuiți.

                După ce ascultă povestea, el vrea să afle tot felul de răspunsuri la întrebări care mai de care mai surprinzătoare:

                - De ce a bătut moșul cocoșul și cocoșul, dacă tot l-a pedepsit degeaba, de ce s-a mai întors cu punguța cu bani?

                - De ce s-a împrietenit Harab-Alb cu Spânul, că doar știa că e om rău, și dacă tot l-a luat slugă, de ce calul lui, care era năzdrăvan și l-a scos din atâtea greutăți, nu l-a sfătuit să nu intre în fântână?

             - De ce a trebuit capra să cânte iezilor ca s-o recunoască? Doar casa avea ferestre și era suficient ca ea să se arate la una dintre ele, ca iezii să o vadă și să-i deschidă ușa!

                  - Unui asemenea copil, e greu să-i răspunzi la toate întrebările. Mă ajutați voi, prieteni?

 

Să descoperim tainele textului:

1. Unde locuiește Spiridușul cel bun? Încercuiește răspunsul corect.

          a)  în visul copiilor

          b)   într-o carte de povești

          c)   într-o casă

          d)   într-o fântână

 

2. Cine îi provoacă necazuri Spiridușului celui bun?

          a) copiii neascultători

          b) copiii neatenți

          c) Spiridușul cel rău

          d) scriitorul

 

3. Ce grijă are Spiridușul cel bun?

    Spiridușul cel bun ............................ ca nu cumva cuvintele ............................... .

 

4. De ce vine Spiridușul în somnul copiilor?

    Spiridușul vine ................................să le amintească ....................................... .

 

5. De ce încearcă scriitorul să povestească totul cât mai clar într-o carte?

    _________________________________________________________

 

6. Transcrie fiecare afirmație însoțită de explicația corectă din text.

a) Spiridușului îi este mai ușor când este în carte decât în visul copiilor, .....................

mailpentru că părinții le citesc copiilor poveștile

mail pentru că îi ajută scriitorul

 

b) Scriitorii nu o să îi învețe niciodată ceva rău pe copii,........

mail pentru că îi iubesc pe aceștia

mail pentru ca povestea să fie frumoasă, dar și plină de învățăminte

 

 

 

 

Descarcă fișa de la atașamente.....

 

 

 

 

 

Attachments