by on June 23, 2021
135 views

Marţi 22 iunie 2021

Cehia - Anglia (22:00, Londra, Grupa D)

Anglia a învins-o la limită pe Cehia, scor 1-0, în cadrul etapei a treia din Grupa D a Campionatului European 2020.

Unicul gol al partidei a fost înscris de către Sterling, cu capul, în minutul 12.

Englezii nu au dorit să riște și au ținut de acest rezultat de 1-0 până spre final. Henderson a reușit și el să introducă mingea în poartă, în minutul 86, însă golul a fost anulat pe motiv de ofsaid și partida s-a încheiat la scorul de 1-0.

În urma acestui rezultat, Anglia s-a calificat în optimile de finală de la EURO 2020 de pe primul loc al Grupei D, iar Cehia a obținut calificarea de pe locul al treilea. Croația a învins-o pe Scoția, în celălalt meci al grupei, scor 3-1, și s-a calificat în optimi de pe locul secund.

Italia, Țara Galilor, Elveția, Belgia, Danemarca, Olanda, Austria, Cehia, Anglia, Suedia, Franța și Croația sunt echipele care și-au asigurat până acum calificarea în optimi. (prosport.ro)

Croaţia - Scoţia (22:00, Glasgow, Grupa D)

Croația - Scoția 3-1

Croația și-a confirmat statutul de favorită și s-a impus cu 3-1 în fața Scoției. Vlasic a deschis scorul înminutul 17, dar scoțienii au marcat primul lor gol la acest turneu final prin McGregor înainte de pauză cu un șut din afara careului.

Apoi, Balonul de Aur din 2018, Luka Modric, și readus echipa în avantaj cu un șut superb care se duce la vinclu.

Iar Ivan Perisic a închis conturile în minutul 77 și Scoția spune adio.

Post in: Society