Recent Posts
biografii scriitori romani, domnitori, oameni politici
cărți de citit
carti de citit online
  • 4Threads
  • 0Posts
carti de citit online
  • 2Threads
  • 0Posts
Posts
cred ca turcii au pastrat-o cu susta, ca sa se vada cum toata maretia crestina va deveni musulmana, alti natarai si ei...dar e drept ca au pastrat foarte multe biserici ortodoxe din Bizant, adica nu le-au islamizat, crestinii aveau cartierele lor si o anume libertate religioasa...mie nu-mi plac hardughiile astea enorme, s-au ridicat cu prea multa suferinta 
Regele a inteles ca Romania acelor vremuri se intrepta catre o dictatura fascist-legionara, copiata dupa modelul italian/german  .....ideea cum ca regele Carol al II-lea ar fi distrus democratia in acea zi, este ridicola, nu mai era nimic de facut, pentru ca democratia nu inseamna doar vot, ci si respectarea celorlalte partide, pe cand extremistii legionari doreau sa le desfiinteze, ba chiar sa-i ucida pe toti cei care li se opuneau, Octavian Goga, care era prim-minstru pus de rege devenise antisemit, legionarii fanatici ai lui Zelea Codreanu, sprijiniti de Hitler, castigau tot mai mult teren printr-o propaganda agresiva si mincinoasa....regele a facut ce trebuia sa faca, insa a facut degeaba, pentru ca vremurile sunt mai tari ca oamenii....
chiar acum, de-afara se aude "stati in casa" ...din masini de politie cu megafoane, mai exista acum partide ?....asta inseamna o mica dictatura, comunistii, ca si crestinii, ca si fascistii, nu pot fi decat tirani, ei nu accepta alte opinii, ba chiar te omoara, insa regele Carol nu era asa, el facut-o pentru ca nu avea incotro...ei o faceau pentru ca asa le era felul.
uite un mic documentar video, ca sa intelegi vremurile acelea https://latimp.eu/situatia-politica-a-romaniei-in-care-regele-carol-al-ii-lea-a-instituit-dictatura/  despre Carol al doilea, noi am invatat ce ne-au spus comunistii pana in 1990, si ce spun pe youtube adeptii legionarilor dupa 1990....e greu sa gasesti o istorie obiectiva, totusi Carol a instituit dictatura doar ca ultima masura posibila in acele vremuri,  pentru ca nu avea incotro !.... Hitler i-a cerut sa puna prim-ministru de la legionari, iar Carol al 2-lea stia ca acestia il vor indeparta si vor face o dictatura fascista in Romania, asa cum dorea Hitler, ce, ulterior, dupa ce s-a folosit de legionarii nostri ignoranti ca sa destabilizeze tara, s-a pisat pe ei, dandu-i pe mana lui Antonescu....(Antonescu, ce a fost facut conducator al statului chiar de catre legionari, la propunerea lor catre Hitler, care era adevaratul conducator, Antonescu fiind doar marioneta lui)