Recent Posts
Posts
Numele si prenumele.............................................. Data........................ Clasa......................                                                                                   Grupurile de litere ce, ci, ge, gi. Ce-am învățat?   1. Încercuiește varianta corectă:      ceaun / ceaon                 ceas  /  cias                    ciată / ceată      ciată  /  ceată                  ceașcă / ciașcă               gâlceavă / gâlciavă      ciartă /  ceartă                 ciaun   / ceaun                cioară   / ceoară      ceorbă / ciorbă   2. Completează spațiile libere cu ce, ci, ge sau gi?           ______rc                             _____r     lipi_____                             _____ rb     plân___ge                          a____ndă     nu___                                 ____mpanzeu     le____                                fra____d     mormolo____                    _____reșe     ____ne                              nin____     lun____me                        _____amăn     3. Completează spațiile goale cu grupul de litere corect:       a) În parc este gălă____e.     b) Am pus vasele în _____vetă.     c) Vrei o în____țată de vanilie?     d) Trebuie să mănân_____ fructe și legume, ca să ai ener____e.     e) Ce cara_____os pari cu această pălărie!     f) Mătușa mea poartă bijuterii din ar____nt.     Descarcati materialele in format word/docx si jpg de la atasamente                  
Scrierea cu „i” sau cu doi de „ii” rămîne o problemă, mai ales dacă nu ai dezvoltat auzul fonematic. În imaginile de mai jos avem câteva exemple, care pot să ne ajute să ne corectăm scrierea.        
Virgula delimitează grafic unele propoziţii în cadrul frazei şi unele părţi de propoziţie în cadrul propoziţiei. Virgula arată felul în care fraza şi propoziţia se despart în elementele lor constitutive, pe baza raporturilor sintactice dintre ele. Aceasta este funcţia gramaticală a virgulei. Ca atare iată câteva reguli de care trebuie să ținem seama atunci când scriem:      
Intotdeauna avem probleme de scriere cu cratima. Poate ca nu am fost atenti la timpul potrivit, si poate ca acum nu prea mai conteaza. Dar pentru cine conteaza putem sa ne aducem aminte citind putin mai jos...