Recent Posts
Posts
  Visul implinit de Lucian Blaga   Pentru visul de veacuri al poporului român sosise clipa împlinirii : trupul țării se întregea și cu Transilvania.   În ziua aceea a zilei de 1 Decembrie 1918, ca la un semnal, lumea românească a purces spre Alba-iulia, locul Adunării. Căruțele românești, buchete de bucurie, curgeau prin făgașul zăoezii.   La Alba-Iulia nu a mai fost chip să mai pătrundă cineva în sala Adunării. Poporul care venea din toate colțurile Transilvaniei, să audă marea veste, se aduna pe câmpia întinsă din față.   Era o roire de necrezut. Cum pe vremea aceea nu erau microfoane, cei care vorbeau mulțimii se mutau de la o tribună la alta. Pe fețele tuturor se citea fericirea. Nu te mai săturai privind marea de capete ce sorbeau oratorilor.   Seara, ne întorceam spre casă. Întunericul se așternuse și era liniște. Când deodată, un copil care privea dintr-o curte la șirul de căruțe, pe neașteptate strigă din toate puterile:                                                                                                                   Trăiască România dodoloață !
MODURILE ȘI TIMPURILE VERBULUI. FORME VERBALE NEPERSONALE    Modul indicativ Modul conjunctiv Prezent Imperfect Perfect compus Perfect simplu Mai-mult-ca- perfect Viitor standard Viitor popular Viitor anterior Prezent Perfect alerg alergam am alergat alergai alergasem voi alerga o să alerg voi fi alergat să alerg să fi alergat alergi alergai ai alergat alergași alergaseși vei alerga o să alergi vei fi alergat să alergi să fi alergat aleargă alerga a alegat alergă alergase va alerga o să alerge va fi alergat să alerge să fi alergat alergăm alergam am alergat alergarăm alergaserăm vom alerga o să alergăm vom fi alergat să alergăm să fi alergat alergați alergați ați alergat alergarăți alergaserăți veți alerga o să alergați veți fi alergat să alergați să fi alergat aleargă alergau au alergat alergară alergaseră vor alerga o să alerge vor fi alergat să alerge să fi alergat Modul condițional-optativ Modul imperativ Infinitiv Funcții sintactice Prezent Perfect Formă afirmativă Formă negativă Prezent Perfect Eu am alergat în parcul de lângă școală. (Predicat verbal) A alerga este un obicei sănătos. (Subiect) Terenul este pentru a alerga. (Nume predicativ) Dorința de alerga mi s-a îndeplinit. (Atribut verbal) Elevul începe a alerga prin curtea școlii. (Complement direct) Incapabil de a alerga, s-a așezat jos. (Complement prepozițional) A plecat înainte de alerga pe teren. (Circumstanțial de timp) Mihai a intrat în clasă fără a alerga. (Circumstanțial de mod) A intrat pe teren pentru a alerga. (Circumstanțial de scop) A fost pedepsit pentru a fi alergat prin curtea școlii. (Circumstanțial de cauză)   aș alerga aș fi alergat aleargă! nu alerga! a alerga a fi alergat ai alerga ai fi alergat Gerunziu ar alerga ar fi alergat alergând am alerga am fi alergat alergați! nu alergați! Supin ați alerga ați fi alergat de alergat, pentru alergat, după alergat, la alergat, de la alegat ar alerga ar fi alergat Participiu Alergat, alergată, alergați, alergate Ajută la formarea altor moduri și timpuri verbale: indicativ, perfect compus; indicativ, viitor anterior; conjunctiv, perfect; condițional-optativ, perfect; supin; este component al construcției pasive cu verbul auxiliar „a fi” Observație: Infinitivul, gerunziul, supinul și participiul sunt forme verbale nepersonale!  
Nuemele elevului............................................                                                                                       data .............................. Fișă de lucru Verbul Pronunțarea și scrierea verbelor „a fi „ , „ a lua „ Alcătuiți câte o propoziție : Cu următoarele forme ale  verbului „ a lua„ : iau, iei, ia, luăm, luați ....................................................... ....................................................... ....................................................... ....................................................... ....................................................... ....................................................... ....................................................... ....................................................... ....................................................... ....................................................... ....................................................... ....................................................... ........................................ Utilizând cuvintele „i-a dăruit „ și „ i-au dăruit „. ....................................................... ....................................................... ....................................................... ....................................................... ....................................................... ..... Tăiați ce nu este corect: este / ieste                           b) scriem / scrim sânt / sunt                               transcrieți / transcriți ești / iești                       lom / luăm erați / ierați                              loați / luați ieram / eram                            scriți / scrieți     Corectați următoarele enunțuri : Sa dus aseară la București. ....................................................... .................................................... Spunemi ceai făcut de când nu neam văzut. ....................................................... ...................................................... La rugat săl trezească peste două ore. ....................................................... ...................................................... Ionel ia cartea din bibliotecă. ....................................................... ...................................................... La luat cu el la magazin ca să vadă jucăria. ....................................................... ....................................................... .. Potriviți verbul „ a crea „ cu pronumele date : Eu __________                        Noi________________ Tu ____________                    Voi _______________ El ____________                     Ei ________________ Ea ____________                    Ele ________________ Transformați  propozițiile date după model și subliniați cu o linie verbele: Model : Teiul foșnește. Foșnetul teiului mă trezește dimineața.  Focul arde. ____________________________________________ Clopoțelul sună. _________________________________________ Soarele dogorește. _______________________________________ Copilul scrie. ___________________________________________ Râul se revarsă. ___________________________________________ Găsiți verbe  cu sensuri diferite pentru cuvintele date: a se uda :  _________________________________ a căuta : ___________________________________ a trece : ____________________________________ Găsiți câte trei expresii care provin de la verbele : a da : _____________________________________________ a face : _____________________________________________ a lua : _____________________________________________ a pune : ______________________________________________  Transformați verbele în substantive (a ) și apoi în adjective (b) : Exemplu : a înflori – (a) înflorire, în florirea, înfloritul; (b) înflorit , înfloritor a gândi - ______________________________________________________ a mulțumi - _______________________________________________________
  Textul 1   „Dragii mamei copilași, eu mă duc în pădure după mâncare. Voi încuiați ușa după mine. Auzit-ați ce-am spus eu ? - Da, mămucă, ziseră eu. - Pot să am nădejde în voi ? - Da mămucă! Noi suntem o dată băieți.”   (Ion Creangă, Capra cu trei iezi)     Textul 2   „Ea mi-a trimis, de-acolo, vești Despre acel vestit tenor Și le-am primit acum o oră. Plecarea lui a fost o dramă....”   (Gellu Naum, Cărțile lui Apolodor)     Textul 3   „Am un câine prichindel, Latru eu, latră și el. Fac eu semne, el mă-ntrece-n Giumbușlucuri, este rege!”   (Marin Moscu, Păcăleala)     Textul 4   „De sub mantia albă, un fir de iarbă firav se căznea să scoată capulo. Un fulg mai îndrăzneț, îl zări și-l întreabă: - Ce cauți tu, firicel plăpând, aici? - Vreau să vestesc primăvara! Ar fi bine să-ți iei prietenii și să plecați. Vremea voastră a trecut.     Textul 5   Zi frumoasă de iarnă. Ninsese bogat. Sună de pauza mare. - Eu merg la ghețuș! Vii și tu Mirabela ? strigă veselă o colegă. - Voi ce faceți, băieți? Nu mergeți cu ele? Cine să construiască un om de zăpadă? Erau cuvintele doamnei profesoare de engleză. S-au urnit și unii băieți. - Tu nu vii, Claudiu? Lasă colegul de bancă! El e friguros. Îi îngheață mânușițele-n zăpadă     Textul 6   Într-o zi după-amiază eu eram cu frățiorul meu acasă. Noi urmăream pe Simona Halep la o partidă de tenis. Ea ajunsese în finală. - Tu ce crezi, frățioare, va câștiga? - N-are nimeni serviciul ei, dragă. Voi ce credeți, copii? După o oră și 40 de minute de spectacol, apare pe eranul TV: „Victorie, România” Bravo Simona noastră!” De atunci îl cred pe fratele meu. Pronosticul lui a fost bun.
 Texte pentru dictare. Texte pentru intuirea pronumelui     “Dragii mei copilasi, eu ma duc in padure dupa mancare. Voi incuiati usa dupa mine. Auzit-ati ce-am spus eu?   - Da, mamuca, zisera ei - Pot sa am nadejde in voi? - Da, mamuca! Noi suntem o data baieti.”                                       Ion Creanga, Capra cu trei iezi)     “Ea mi-a trimis, de acolo, vesti Despre acel vestit tenor Si le-am primit acum o ora. Plecarea lui a fost o drama….”   (Gellu Naum, Cartile lui Apolodor)   “am un caine prichindel, Latru eu, latra si el. Fac eu semne, el ma-ntrece-n Giumbuslucuri, este rege!”   (Marin Moscu, Pacaleala)   De sub mantia alba, un firicel de iarba firav se caznea sa scoata capul. Un fulg mai indraznet il zari si-l intreaba:   - Ce cauti tu, firicel plapand, aici? - Vreau sa vestesc primavara! Ar fi bine sa-ti iei prietenii si sa plecati. Vremea voastra a trecut.   Zi frumoasa de iarna. Ninsese bogat. Suna de pauza mare. - Eu merg la ghetus! Vii si tu, Mirabela? Striga vesela o colega. - Voi ce faceti, baieti? Nu mergeti cu ele? Cine sa construiasca un om de zapada? Erau cuvintele doamnei profesoare de engleza. S-au urnit si unii baieti. - Tu nu vii, Claudiu? Lasa colegul d ebanca! El e friguros. Ii ingheata manusite-n zapada…..   Intr-o zi dupa-amiaza eu eram cu fratiorul meu acasa. Noi urmaream pe Simona Halep la o partida de tenis. Ea ajunsese in finala. - Tu ce crezi, fratioare, va castiga? - N-are nimeni serviciul ei.