Recent Posts
Posts
O furnica mica, mica Dar înfipta, va sa zica, Ieri, la pranz, mi s-a urcat De pe vişinul uscat Pe picioare, pentru caci Mi le-a luat drept nişte craci. Marunţica de faptura Duse, harnica la gura O farama de ceva Care-acasa trebuia Aşezat în magazie Pentru iarna ce-o sa vie. Un te duci aşa degraba Gandul meu mahnit o-ntreaba }nca nu te-ai lamurit Ca greşeşti şi-ai ratacit? Cu merinda îmbucata Te-ai suit pana-n cravata Şi mai ai pana-n chelie Doua dealuri şi-o barbie. Nu vrei tata sa-ţi arat Cum iei drumul îndarat? Sa-ţi mai pun o întrebare E aproape de culcare; Unde dormi, aici, departe? Intr-o pagina de carte? S-ajungi virgula tarzie Într-un op de poezie? Ma gandesc ce-i de facut S-o feresc de neştiut, Ingrijat de ce-o sa zica Maica stareţa furnica De-o lipsi din furnicar, Şi-o aşteapta în zadar.
Scumpi copii, dupa vacanța, Va mai amintiți de Zdreanța, Cel cu ochii de faianța, Cum l-am scris și l-ați citit? Cîte unul, cîți ați fost, L-învața și pe de rost. Rasfațat și mult iubit Zdreanța-al nostru a murit. Ramasese din frumosul Prieten bun, pielea și osul. Își pierduse și mirosul Și vederea, șchiopatînd Și cazînd din cînd în cînd. Ma striga din glod și apa Sa-l mai scot din cîte-o groapa, Aducîndu-și poate-aminte De un drum de mai nainte O lua strîmb printre strujani Dînd cu botu-n bolovani, Pentru ca întîi și-ntîi Sa-l ridic și sa-l mîngîi. Zdreanța, fara sa ma vada, Ma știa cam prin livada. Sufar de atunci cumplit Sa știu Zdreanța ca-a murit. Plînge sufletul din mine. Îl aștept și nu mai vine. Mai aflați, și nu e bine, Ca ce fuse nu mai vine. Vremea deapana și toarce Și ce-a fost nu mai se-ntoarce.
Carte frumosa , cinste cui te-a scris Încet gandita, gingaş cumpanita; Eşti ca o floare, anume înflorita Mainilor mele, care te-au deschis. Eşti ca vioara, singura ce canta Iubirea toata pe un fir de par, Şi paginile tale, adevar, S-au tiparit cu litera cea sfanta. Un om de sange ia din pisc noroi Şi zamisleşte marea lui fantoma De reverie, umbraşi aroma, Şi o pogoara vie printre noi. Dar jertfa lui zadarnica se pare, Pe cat e ghiersul carţii de frumos. Carte iubita, fara de folos, Tu nu raspunzi la nici o întrebare.
Strabatem iaraş parcul, la pas, ca mai nainte. Cararile-nvelite-s cu palide-oseminte. Aceeaş banca-n frunze ne-aşteapta la fantani. Doi îngeri duc beteala fantanilor pe mani. Ne-am aşezat alaturi şi braţu-i m-a cuprins. Un luminiş în mine parea ca s-ar fi stins. Ma-ndrept încet spre mine şi sufletul mi-l caut Ca orbul, ca sa cante, sparturile pe flaut. Vreau sa-mi ridic privirea şi vreau sa-i mangai ochii… Privirea întarzie pe panglicile rochii. Vreau degetui uşure sa-l iau sa i-l dezmierd… Orice vroiesc ramane îndeplinit pe sfert. Dar ce nu pot pricepe ea pricepu, de plange? Apusul îşi întoarce cirezile prin sange. O! ma ridic, pe suflet s-o strang şi s-o sarut – Dar braţele, din umeri, le simt ca mi-au cazut. Şi de-am venit ca-n timpuri, a fost ca, înc-o data S-aplec la sarutare o frunte vinovata Sa-nvingem iaraş vremea dintr-o-ntarire noua Şi sa-nviem adancul izvoarelor de roua. Şi cum scoboara noaptea, aldata aşteptata, Îmi pare veche luna -şi steaua ce se-arata, Ca un parete de-arme, cu care-aş fi vanat. Şi fara glas, cu luna, şi noi ne-am ridicat.
Decum s-a ivit lumina. A ieşit din stup albina, Sa mai vada, izma-creaţa A-nflorit de dimineaţa? Se-ngrijeşte gospodina De-nfloreşte şi sulfina, Caci plutise val de ceaţa, Asta-noapte, pe verdeaţa. A gasit toata gradina Înflorita, şi verbina, Şi s-a-ntors, dupa povaţa, Cu o proba de dulceaţa.