Recent Posts
Posts
Substantivul – fișă de lucru Citește cu atenție textul: „Deodată Dorothea auzi o voce care grăia: – Sunt Oz cel Mare și Cumplit. Cine ești tu și de ce mă cauți? Vocea nu era atât de fioroasă după cum se aștepta fetița ca să iasă din acest cap mare, așa că prinse curaj și răspunse: – Sunt Dorothea cea neîsemnata și smerită și am venit la tine ca să mă ajuți. Trimite-mă inapoi în Kansas, unde se află matușa mea Em și unchiul Hery, răspunse ea cu hotărâre și seriozitate. – Bine, grăi capul, îți voi da răspunsul meu. N-ai niciuun drept să aștepți de la mine să te trimit înapoi în Kansas, până ce nu-mi faci și tu în schimb un bine. Ajută-mă și te voi ajuta.”   1. Care sunt personajele din text? _______________________________________________________ _______________________________________________________ 2. Transcrie enunțul prin care Dorothea îi spune lui Oz dorința ei. _______________________________________________________ _______________________________________________________ 3. Scrie cuvinte cu același sens (sinonime) pentru cuvintele: grăia – __________, vocea – ______________, smerită -_____________ 4. Găsește substantive cu sens opus (antonime) pentru cuvintele: curaj – __________, hotărâre – ____________, seriozitate – ___________ 5. Scrie cel puțin două enunțuri în care cuvântul „drept” să aibă alte înțelesuri decât cel din text. *________________________________________________________ *________________________________________________________ 6. Transcrie substantivele proprii din text, apoi substantivele la genul masculin. _________________________________________________________ _________________________________________________________ 7. Selectează substantivele la genul neutru și trece-le la numărul plural. _________________________________________________________ _________________________________________________________ 8. Scrie funcția sintactică (în propoziție) a substantivelor din primul enunț. _________________________________________________________ 9. Analizează substantivele: fetița, cap, curaj _________________________________________________________ _________________________________________________________ _________________________________________________________ 10. Scrie adjectivele folosind substantivele: curaj, hotărâre,seriozitate. _________________________________________________________   11. Explică scrierea cuvântului „neînsemnată” cu „î” _________________________________________________________ 12. Scrie un text în care ai vrea ca vrăjitorul din OZ să-ți îndeplinească o dorință. Dă-i un titlu potrivit. _________________________________________________________ _________________________________________________________ _________________________________________________________ _________________________________________________________ _________________________________________________________ _________________________________________________________ _________________________________________________________ _________________________________________________________ _________________________________________________________  
Substantivul – fișă de lucru „Din asfintit, de peste munte, Rasfringeri rosii de amurg Se sfarma-n licariri marunte Si-n Dunarea umbrita curg. Dar unda tulbure le-ngroapa Când, subt rachitele din vale, De-abia mai tremura pe apa Ca niste coji de portocale.” (Pastel de George Topârceanu)   1. Ce moment al zilei prezintă poetul în aceste versuri? ________________________________________________________   1. Selectează expresiile folosite de poet pentru a reda culorile peisajului. ________________________________________________________ ________________________________________________________   3. Scrie cuvinte cu același înțeles(sinonime) pentru cuvintele: asfințit -_____________, licăriri – _________, mărunte-______________ unda-__________   4. Scrie cuvinte cu sens opus(antonime) pentru cuvintele: tulbure-___________, vale-________________, umbrită-____________   5. Transcrie comparația folosită de poet: ________________________________________________________ 6. Subliniază substantivele proprii din prima strofă și substantivele comune din a doau strofă.   7. Scrie la numărul singular substantivele: răsfrângeri – ____________ licăriri – _______________ răchitele- ______________ coji – _________________   8. Scriei la numărul plural substantivele: asfințit – ______________ vale – ________________ unda – _______________ munte – ______________   9. Selectează trei substantive la genuri diferite din prima strofă. Precizează genul și numărul lor. ________________________________________________________ ________________________________________________________ ________________________________________________________   10. Transcrie din text, două substantive însoțite de adjective ________________________________________________________   11. Scrie patru substantive în care să folosești „m” înainte de „b” sau „p”. Desparte în silabe. _________________________________________________________ _________________________________________________________ 12. Taie substantivele scrise greșit: plajă – plaje avalanșă – avalanșe ideie – idee ușă – ușe ojă – oje poet – poiet păpușe – păpusă alee – aleie caiet – caet sacoșe – sacoșă licee – liceie poiezie – poezie   Succes !!
Adjectivul – fisă de lucru Citește cu atenție textul: Era odată un împarat puternic și mare și avea pe lângă palaturile sale o grădină frumoasă,bogată de flori și meșteșugită nevoie mare! Așa grădină nu se mai văzuse până atunci, p-acolo. În fundul grădinei avea și un măr care făcea mere de aur și de când îl avea înflorind,crescând și pârguindu-se, venea oarecine noaptea și le fura, tocmai când erau să se coacă. Toți paznicii din toată împărăția și cei aleși ostasi pe care îi pusese împăratul ca să pâdească n-au putut să prindă pe hoți. – Tată, am crescut în palaturile tale m-am plimbat prin astă grădină de atâtea ori și am văzut roade foarte fruoase în pomul din fundul grădinei, dar n-am putut gusta niciodată din ele. Acum au dat copt, dă-mi voie ca nopțile astea să păzesc eu insumi, și ma prinz că voi pune mâna pe acel tălhar care ne jertfește. (Petre Ispirescu – Prâslea cel voinic și merele de aur)   1. Împarte textul pe fragmente și scrie ideile principale. _________________________________________________________ _________________________________________________________ _________________________________________________________ _________________________________________________________ _________________________________________________________   2. Scrie sinonime (cuvinte care au înțeles asemănător) pentru cuvintele: palat – ____________, tâlhar – ____________, ostași – ________________   3. Scrie câte un cuvânt cu sens opus (antonim) pentru fiecare din cuvintele: frumusețe -_______________, niciodată – _________ puternic – _________   4. Alcătuiește două enunțuri în care cuvântul „mare” să aibă înțelesuri diferite. Precizează ce parte de vorbire este în fiecare situație. _________________________________________________________ _________________________________________________________ _________________________________________________________   5. Selectează adjectivele din primul enunț. Precizează care sunt substantivele a căror însușire o arată. _________________________________________________________ _________________________________________________________   6. Înlocuiește expresia subliniată din construcția „mere de aur” cu adjectivul potrivit. __________________________________________________________   7. Scrie enunțuri în care să folosești cuvintele : cel, ce-l __________________________________________________________ __________________________________________________________   8. Înlocuiește expresia „meșteșugită nevoie mare” cu un adjectiv. __________________________________________________________   9. Scrie adjectivele care se pot forma de la substantivele: vrednicie-__________ umezeală – _________ lumină – ___________ adâncime – _________ câldură – ___________ mătase – ___________ bunătate – __________ blândețe – __________ hârnicie – ___________   10. Analizează următoarele adjective din text : puternic, bogată _________________________________________________________ _________________________________________________________   11. Scrie la numărul plural următoarele adjective: cenușiu – ___________ plumburiu – _________ aurie – _____________ vișinie – ____________
Adjectivul – fișă de lucru   Citește cu atenție textul: „Cică într-o iarnă, pe când zăpada cădea din înaltul nemărginit al cerului, în fulgi mari și pufoși, o împărăteasă sta într-un jilț și cosea lângă o fereastră cu pervazul negru, de abanos. Și cum cosea ea așa, aruncându-și din când în când privirile la ninsoarea ce se cernea de sus, se întâmlă să se înțepe cu acul în deget și picături de sânge căzură în zăpadă. Roșul sângelui arătă atât de frumos pe albul zăpezii, că împărăteasa încântată se gândi în sinea ei: „Ce n-aș da să am un copil alb ca zăpada, roșu ca sângele și cu părul negru ca abanosul” (Frații Grimm – Albă ca Zăpada)   1. Scrie ideea principală a fragmentului citit. ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ __________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________   2. Transcrie comparațiile folosite de scriitor. ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ ______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________   3. Scrie cuvinte cu acelși înțeles (sinonime) pentru cuvintele:   jilț____________________ zăpadă__________________ împărăteasă_____________ copil___________________   4. Scrie cuvinte cu sens opus (antonime) pentru adjectivele:   harnică_________________ depărtat________________ trist___________________ înalt___________________ limpede_________________ alb_____________________   5. Alcătuiește un enunț în care verbul „a cerne” să aibă alt înțeles decât cel din text. ______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ 6. Selectează adjectivele din text împreună cu substantivele a căror însușire o arată. Subliniază adjectivele. ______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ ______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ __________________________________________________________   7. Precizează genul adjectivelor „mari”, „negru”. ______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________   8. Analizează adjectivele : „pufoși”, „alb”. __________________________________________________________ __________________________________________________________   9. Ce sunt ca părți de vorbire, cuvintele subliniate în construcțiile: „roșul sângelui”, „albul zăpezii” ______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ __________________________________________________________   10. Transcrie enunțurile de mai jos, schimbând locul adjectivului. a) „I-e rușine de copii_______________________________________________________ Că din mugurii aurii_______________________________________________________ I-au ieșit, în loc de flori_______________________________________________________ Mâțișori____________________________________________________ (Otilia Cazimir – Mâțișorii)   b) Cenușiii nori prevesteau furtună ____________________________________________________________________________________________________________________   c) Nori plumburii se adunaseră pe cer. ______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________   Succes !!!
Pronumele personal – fișă de lucru   Citește cu atenție textul:   „- Da’ ce-a fost aici, copile? –  Ce să fie, mămucă? Ia, cum te-ai dus dumneata de-acasă, n-a trecut tocmai mult și iaca s-aude cineva bătând la ușă  și spunând: Trei iezi cucuieți!… Ușa mamei descuieți. – Și? – Și frate-meu cel mare, nătâng și neastâmpărat, cum îl știi, fuga la ușă să deschidă. – Și-atunci? – Atunci eu m-am vârât iute în horn și frate-meu cel mijlociu sub chersin, iar cel mare, după cum îți spun, se dă cu nepăsare după ușă și trage zăvorul. –  Și atunci? – Atunci  grozăvie mare! Nănașul nostru și prietenul dumitale, cumătrul lup, se și arată în prag. – Cine? Cumătru-meu? El care s-a jurat pe părul lui că nu mi-a spărie copilașii niciodată? – Apoi dă,mamă! Cum vezi,i-a umplut de spărieți! – Ei las’ că l-oi învăța eu!” (Ion Creangă – Capra cu trei iezi)   1. Cine i-a povestit caprei cum au pierit cei doi iezi? ________________________________________________________   2. Transcrie răspunsul pe care îl dă iedul la prima întrebare a caprei „Și-atunci?” trecând pronumele personal și verbele la persoana a III-a. ________________________________________________________ ________________________________________________________   3. Scrie sinonime(cuvinte cu același înțelers) pentru cuvintele: horn -_________, m-am vârât -____________, chersin -______________   4. Scrie cuvinte cu sens opus(antonime) pentru cuvintele: niciodată -_________________, a umplut -________________________   5. Scrie enunțuri în care verbul „a ști” să fie la timpul prezent, persoana a II-a, numărul singular și persoana a III-a, numărul plural. ________________________________________________________ ________________________________________________________   6. Subliniază pronumele personale din text. 7. Transcrie pronumele de politețe si analizează-le. ________________________________________________________ ________________________________________________________ ________________________________________________________ ________________________________________________________   8. Scrie un proverb în care să fie substantivul „lup” și care să se refere la cei care nu renunță la obieceiuri rele. ________________________________________________________   9. Scrie un enunț în care cuvăntul „ei” din ultimul enunț să aibă alt înțeles. ________________________________________________________   10. Scrie funcția sintactică (în propoziție) a pronumelor personale din versurile: „Mama mi-l cânta și ea Și la viersul lui cel dulce Puiul ei se potolea Și-o lăsa frumos saă-l culce.” (St.O.Iosif – Cântec sfânt) ________________________________________________________ ________________________________________________________ ________________________________________________________