Recent Posts
Posts
O prajitura de la tanti Filo, o bunicuta din Transilvania, care m-a facut curioasa cu modul de preparare. Ingrediente: -350 g faina - 250 g zahar pudra - 1 plic de praf de copt - unt pentru uns tava         Mod de preparare: - 500 g branza de vaci  impreuna cu zaharul vaniliat, stafidele si coaja de la lamaie rasa - intr-o tava unsa cu unt, cam 100 g, punem jumatate din cantitatea de faina si pe deasupracompozitia de branza de vaci  - peste acestea se pune  smantana 200 g care se niveleaza pe toata suprafata prajiturii - apoi se presara restul de faina - penultimul strat il facem din trei oua si 300 ml lapte pe care il amestecam  bine cu un tel - se pune in tava, cu rolul de a lega prajitura - la ultimul strat punem 150 g unt topit, pe care-l intindem pe toata suprafata cu o pensula de bucatarie - se da la cuptorul incins, cam 30 de minute sau la testul cu paiul si pana se rumeneste frumos pe deasupra Pofta Buna!
Imi plac prajituril cu frisca si vanilie, pentru ca sunt racoroase si usor de preparat Ingrediente pentru aluat: 4 ouă 200 g zahăr pudră 200 g făină 100 ml ulei 100 ml apă 1 plic praf de copt Ingrediente pentru cremă: 1-2 l lapte 3 plicuri budincă de vanilie 10 linguri zahăr 500 g smântână 1 borcan compot de piersici Ingrediente pentru decor: 300 ml frișcă ciocolată Mod de preparare: 1. Pentru cremă, pregătim budinca de vanilie. 2. Cu ajutorul unui mixer, batem smântâna. Adăugăm budinca de vanilie și amestecăm foarte bine. 3. Cu ajutorul unui cuțitm, piersicile bucățele. 4. Pentru aluat, batem gălbenușurile cu ajutorul unui mixer. Adăugăm zahărul și mixăm până la omogenizare. Adăugăm uleiul, apa și amestecăm. Treptat, adăugăm făina amestecată cu praful de copt. 5. Cu ajutorul unui mixer, batem albușurile spumă, pe urmă le adăugăm în compoziție. Amestecăm bine până la omogenizare. 6. Turnăm aluatul într-o tavă acoperită cu hârtie de copt. Coacem la temperatura de 175 de grade, până se rumenește frumos, timp de 10 minute. 7. După ce s-a copt, tapetăm blatul cu cremă iar la final decorăm cu bucăți de piersici și frișcă. Decorăm cu ciocolată dată prin răzătoare.
Ingrediente: 250 g macaroane 4-5 ouă 600 g brânză proaspătă sare 200 ml smântână 200 g zahăr 50 g stafide vanilie coajă de lămâie Mod de preparare: 1. Pentru început, punem macaroanele la fiert. 2. Așezăm macaroanele fierte într-un bol. Adăugăm zahărul, ouăle, brânza, iaurtul, sarea și amestecăm foarte bine. 3. Turnăm amestecul într-o tavă tapetată cu unt. Pe deasupra, așezăm câteva bucățele de unt. Coacem budinca la temperatura de 180 de grade, timp de 40 de minute. sursa:kiloreteta.ro
Mare amatoare de pizza si toti ai mei, si de aproape si de departe, caut mereu retete simple sa nu-mi consume timp. iaca-ta ca am gasit una azi Aluat rapid cu chefir, poate sa fie si cu iaurt slab Ingrediente : 2 ouă 500 g iaurt sau chefir 250 g făină un praf de sare 1-2 lingurițe praf de copt 2-3 linguri ketchup topping, după gust foto:retetele monei Mod de preparare: Într-un bol, amestecăm cu mixerul ouăle, chefirul și sarea, până la omogenizare. Separat, amestecăm bine făina și praful de copt, apoi turnăm treptat peste compoziția de chefir, amestecând continuu cu telul până obținem un aluat destul de lichid. Tapetăm o tavă de 30*40 cm cu hârtie de copt, apoi turnăm amestecul de aluat în tavă și întindem uniform. Ordinea in care punem ingredientele eu o fac asa:  - se inteapa aluatul cu o furculita, apoi se pune sosul de rosii - peste sos eu pun oregano si rozmarin, îi da o aromă deosebită; - salamurile, sunca si ce ne mai dorim, apoi presaram din belsug mozzarella si cascaval - tasăm ingredientele cu mâna ca sa se „imprieteneasca” aromele si apoi picuram ulei de masline pe deasupra; poate sa fie si ulei de floarea soarelui Si cu asta Pofta buna la pofticioso!
AnnaE
.Post in Drojdie facuta in casa
O data cu Covid-19 a crescut rata de disparitie a drojdiei, fainei, scumpirea alimentelor de baza, mai pe scurt a inviat specula fara pic de rusine. Cautand ceva am dat peste altceva. Pana la urma Dumnezeu mi-a dat ce-am cautat. Iata o reteta de drojdie facuta in casa cu ingrediente care se mai gasesc........Inca